Obicie krzesła innym materiałem tapicerskim jest prostym sposobem na nadanie mu nowego życia. Jak wybrać odpowiedni materiał, który sprawdzi się na krzesło?
Rodzaj materiału
W pierwszej kolejności, gdy wybiera się materiał obiciowy na krzesła, trzeba uwzględnić jego rodzaj.
Obicia są oferowane w różnych wariantach i najczęściej dzielone są one na tkaniny oraz na skóry – ekologiczne i naturalne. Do kategorii tkanin zaliczyć można zaliczyć wiele typów tapicerek, na przykład welurowe, szenilowe, płócienne, pluszowe, wyglądające jak sztuczny zamsz, len, baranek czy pikowane.
Rodzaj materiału tapicerskiego na krzesła będzie wpływał na ich wygląd oraz komfort. Warto więc porównać ze sobą różne propozycje producentów, by dobrać najlepszy typ materiału do swoich potrzeb i preferencji.
Właściwości materiału obiciowego
Należy również wziąć pod uwagę właściwości tapicerki. Materiały tapicerskie na krzesła w zależności od ich rodzaju mają różne cechy, co przekłada się na ich wytrzymałość oraz sposób czyszczenia.
Aby bezproblemowo czyścić krzesła tapicerowane, warto poszukiwać tkanin odpornych na zaplamienia, o właściwościach hydrofobowych lub łatwych w czyszczeniu. Z kolei właściciele zwierząt mogą zdecydować się na zakup materiału tapicerskiego odpornego na zadrapania, dzięki czemu meble na dłużej wyglądają jak nowe.
Jeżeli tkanina ma być bardzo wytrzymała na ścieranie, należy zwrócić uwagę na jej parametr ścieralności określany w cyklach Martindale’a. Im będzie on wyższy, tym tkanina będzie bardziej odporna na wytarcie.
Kolor i wzór materiału
Bardzo ważną kwestią jest też wygląd materiału. Producenci oferują obicia na krzesła w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można dopasować je do wielu stylów aranżacji wnętrz.
Duże znaczenie dla wyglądu ma również struktura materiału, na przykład można wybrać tkaninę aksamitną, szenilową czy imitującą zamsz. Tkanina może mieć też jednolity kolor lub melanżowy splot z różnymi odcieniami.
Gdy zamierzamy kupić obicia na krzesła przez internet, w takim przypadku warto pomyśleć o wcześniejszym zamówieniu próbek materiałów. Dzięki temu można na żywo zapoznać się z ich kolorystyką oraz fakturą, co będzie bardzo pomocne przy podejmowaniu decyzji.