Wielu fachowców pracujących w zakładach produkcyjnych czy naprawczych, jak i domowych majsterkowiczów, używa wiertarek udarowych, tokarek, frezarek oraz innych narzędzi skrawających, w których montuje się narzędzia skrawające lub wiertła, odpowiednie do obrabianego materiału. Spośród nich można wyróżnić bardzo mocne produkty, produkowane ze spiekanych węglików, będące pochodnymi takich metali jak: tytan, wolfram, tantal, cyrkon czy chrom.
Czym cechują się narzędzia z węglików spiekanych?
Cechą charakterystyczną wszystkich tych narzędzi jest ich unikalna twardość i odporność na ścieranie, a także są dużo mniej kruche niż inne tego typu materiały skrawające. Mogą być również używane w bardzo wysokich dochodzących do 850 stopni Celsjusza temperaturach pracy.
Węgliki spiekane są używane do produkcji narzędzi służących do obróbki skrawaniem wyjątkowo twardych materiałów, takich jak: stal hartowana, żeliwo białe i porcelana. Znalazły również zastosowanie jako elementy narzędzi górniczych używanych do wiercenia otworów strzałowych w skałach, w wiertłach obrotowo-udarowych oraz na słupki koron wiertniczych. Jak wiadomo, każde, nawet najtwardsze i najbardziej odporne na różnego rodzaju ścieranie i inne urazy mechaniczne narzędzia, z biegiem czasu zużywają się i niszczą – nie nadają się więc do dalszego używania; w takiej sytuacji należy je złomować, z uwzględnieniem szczególnych warunków, dotyczących narzędzi wykonanych tylko ze spiekanych węglików.
Skup węglika spiekanego
Skupem węglika spiekanego pod postacią narzędzi skrawających i ścierających, zajmują się specjalistyczne firmy, które kierują swoją ofertę do dużych zakładów produkcyjnych, warsztatów oraz drobnych przedsiębiorców. Skup węglika spiekanego odbywa się na zasadzie zlecenia potwierdzonego umową pomiędzy oferentem a zakładem produkcyjnym. Oferent na życzenie klienta może dostarczyć zwrotne opakowania drewniane, do których należy włożyć posegregowane narzędzia skrawające, wiertła tarcze i płytki wieloostrzowe z węglików spiekanych.
Skupowany jest każdy rodzaj złomu węglików spiekanych, a do najpowszechniejszych należą:
– złom pierścieni,
– proszki i szlamy węglikowe,
– złom w postaci ciągadeł i wkładek do matryc,
– złom węglików z lutem – należą do nich między innymi wylutowane płytki, oraz groty z głowic wiertniczych używanych w górnictwie i wiele innych. Do każdego zlecenia, firmy skupujące węglik spiekany podchodzą bardzo indywidualnie i profesjonalnie.