W dobie dzisiejszych czasów koszty robocizny rosną coraz bardziej. Konkurencja również, ale biorąc pod uwagę fakt, że wciąż brakuje fachowców to nie ma potrzeby, żeby obniżali ceny za swoje usługi. Wiele osób nie ma pojęcia, jak zabrać się do wykańczania, remontu ścian poprzez ich malowanie, a co dopiero wymienić gniazdka elektryczne.
Zakup odpowiedniego osprzętu
Bardzo łatwo popełnić błędy już na etapie zakupu gniazdka. Każdy kontakt elektryczny z napisem „Made in china” powinien być omijany szerokim łukiem gdyż jego jakość jest naprawdę wątpliwa, a estetyka wyglądu po jakimś czasie wręcz odpychająca. Instalacja takiej jakości gniazda to również nie małe wyzwanie – kruchy plastik potrafi ukruszyć się podczas zaciskania końcówek kabli.
Kupując osprzęt do wymarzonego domu warto pokusić się o wybranie dobrego producenta i zakupić wszystkie łączniki, gniazdka elektryczne i gniazdka specjalne do mediów, na przykład do TV czy komputera, gdyż zdecydowanie się na zakup później może oznaczać odrobinę inny odcień lub brak modelu, na którym zależy kupującemu.
Odpowiednie doświadczenie
Kontakt elektryczny nie jest łatwym do zamontowania osprzętem, jeśli wcześniej nie miało się styczności z czynnościami powiązanymi z prądem. W takim wypadku branie się za czynności tego typu jest błędem i może się zakończyć tragicznie. Zabawa z prądem bez posiadania chociażby podstawowej wiedzy w temacie jest skrajnie nieodpowiedzialna. Krokiem pierwszym jest wyłączenie gniazdek z prądu.
Jeżeli zakładanie gniazdka jest kolejnym etapem po budowie domu wystarczy wiedza na temat przewodów, które zostały położone w instalacji elektrycznej domu. Najważniejszą zasadą zakładania gniazdka jest łączenie ich w kostce kontaktu tak, aby kable odpowiadające sobie kolorem były podłączone na przeciw siebie w rzeczonej kostce. Kabel żółty pełni rolę uziemienia i musi zostać podłączony do bolca w gniazdku. Dwa pozostałe kable montuje się do wtyków tak jak zostało wspomniane w opisie chwilę wcześniej.
Jeżeli gniazdko ma być założone w już dawno wykończonym domu należy najpierw zaznaczyć jego miejsce, a następnie wykuć otwór na puszkę, a od niej bruzdę o szerokości i głębokości około 1,5cm prowadzącą do najbliższego źródła prądu. Ale tylko w poziomie lub pionie – nigdy na skos!
Samodzielne zamontowanie gniazdek w domu daje dużo satysfakcji. Nie ejst to trudnej za danie o ile zachowa się zdrowy rozsądek, odrobinę cierpliwości i spokój. Postępowanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa to podstawa.