Szekle – elementy łączące i wzmacniające

Na placach budowy, wielkich halach przemysłowych i zakładach produkcyjnych wykorzystuje się różnego rodzaju specjalistyczne maszyny wraz z niezbędnymi komponentami. Są to między innymi różnego rodzaju zawiesia oraz szekle, z pomocą których możliwe jest uniesienie lub przeniesienie ładunku z jednego miejsca w inne.

Czym jest i do czego służy szekla?

Jest to niedużych rozmiarów okrągły lub podłużny element przypominający ogniwo w łańcuchu, które z jednej strony ma zamocowany sworzeń. Dzięki temu możliwe jest z jego pomocą łączenie różnych komponentów, np. lin, łańcuchów i innego osprzętu. Stosowany jest więc przede wszystkim jako łącznik, ale również jako wzmocnienie czy wymiana uszkodzonego ogniwa.

Stosowane są one powszechnie w bardzo wielu branżach, m.in. budownictwie, żeglarstwie, przemyśle motoryzacyjnym czy maszynowym. Jako że stosuje się je przede wszystkim w przemyśle ciężkim i służą dźwiganiu często bardzo dużych ciężarów, muszą także odznaczać się wyjątkową wytrzymałością. Zazwyczaj są one odlewane lub wykuwane ze stali.

Najpopularniejsze rodzaje szekli

Można je przede wszystkim rozróżnić ze względu na kształt. Najczęściej stosowane są szekle o kształcie podłużnym lub okrągłym. Te w kształcie okrągłym nazywane są również omega, ponieważ przypominają tę literę greckiego alfabetu. Kształt szekla dobiera się zgodnie z potrzebami oraz adekwatnie do zastosowania.

Dostępne na rynku tego rodzaju komponenty mogą również być sprzedawane z zabezpieczeniem lub bez niego. Ich wspólną cechą muszą być jednak spełnione normy europejskie, a standardy dotyczą zarówno materiałów, jak i samego wykonania. W tym celu podczas produkcji stosowane są różne dodatkowe rozwiązania, które wpływają znacząco na ich wytrzymałość i wydajność.

Odporne na różnorodne czynniki

Ich wydajność jest ściśle związana z wytrzymałością. Pracują często w bardzo trudnych warunkach i narażone są nie tylko na bardzo duże obciążenia, ale również na czynniki atmosferyczne oraz zmienne niskie i bardzo wysokie temperatury.

Stal wykorzystywana do ich produkcji musi być przede wszystkim odporna na korozję, w tym celu stosuje się więc specjalne powłoki galwanizowane, które odporne są na wilgoć i czynniki chemiczne.

Szekle dostępne są w ofercie Cecho.pl

Dodaj komentarz