Do czego służą systemy SCADA?

Oprogramowanie przeznaczone do zarządzania procesami technologicznymi pozwala na prowadzenie ich bez udziału człowieka – automatycznie, efektywnie i bezpiecznie. Jednym z typów takich systemów są SCADA. Co warto wiedzieć na ich temat? Oto najważniejsze informacje w pigułce!

Co to jest?

SCADA, czyli system Supervisory Control And Data Acquisition to rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do nadzorowania procesów technologicznych. Za jego pomocą można sprawdzać parametry urządzeń wchodzących w skład instalacji oraz sterować nimi – ręcznie oraz automatycznie.

Systemy tego typu oferują funkcje jak:

– gromadzenie danych
– wizualizowanie danych
– tworzenie procesów
– sterowanie procesami
– zapisywanie danych
– alarmowanie w razie pojawienia się zdarzeń

W ramach instalacji znajdują się różne komponenty, w tym między innymi urządzenia sterujące, końcowe, czujniki. Są one razem połączone w duży system, który zarządzany jest przez oprogramowanie komputerowe, co pozwala na efektywne prowadzenie procesów.

Zastosowanie

Oprogramowanie Supervisory Control And Data Acquisition jest obecnie używane w wielu różnych obszarach przemysłu, między innymi w branży produkcyjnej czy przetwórczej.

Najczęściej systemy tego typu kontrolują i sterują pracą instalacji przesyłających różne media, ale również mogą być one używane do sterowania liniami produkcyjnymi.

Ze względu na szerokie zastosowanie systemy te mogą być używane w różnych zakładach pracy, dlatego można dopasować je indywidualnie od konkretnych projektów, aby prowadzić efektywne zbieranie danych o procesach i sterować urządzeniami.

Wdrożenie

Aby zacząć korzystać z systemów SCADA, konieczne jest ich właściwe wdrożenie oraz skonfigurowanie, aby mogły one realizować konkretne zadania zgodnie z wymaganiami użytkowników.

Wdrożeniami zajmują się firmy specjalizujące się w automatyce, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w ramach stworzenia projektu zautomatyzowanej instalacji wraz z systemami Supervisory Control And Data Acquisition.

Dobór odpowiedniego systemu oraz jego konfiguracja mają bardzo duże znaczenie w kontekście efektywności procesów, dlatego wybór właściwej firmy w branży automatyki jest w tym przypadku kluczowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz