Co wpływa na szczelność budynków energooszczędnych?

Nowoczesne budynki energooszczędne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć koszty związane z eksploatacją domu. Te dobrze zaprojektowane i starannie wznoszone domy są doskonale zaizolowane i niezwykle funkcjonalne.

Jakie elementy wpływają na szczelność domu?

Dobrą szczelność domu zapewnia kilka elementów, w tym choćby wentylacja mechaniczna. Ważny jest w tym wybór wentylacji z rekuperatorem, który umożliwia efektywne odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Wybór tego rodzaju wentylacji sprawia, że montaż kominów wentylacyjnych nie jest konieczny, a do domu zapewniony jest stały dopływ świeżego powietrza. Warto również stosować gruntowe wymienniki ciepła, które umożliwiają uzyskanie pasywnego chłodzenia budynku w czasie letnich upałów. Takie rozwiązanie zapewnia komfort termiczny zarówno w okresie zimowym, jak i letnim.

Czy rodzaj stosowanych materiałów wpływa na szczelność budynku?

Zdecydowanie tak. W celu zwiększenia szczelności budynku warto wybierać materiały, które są określone parametrem lambda. Tego rodzaju produkty izolują budynek bardzo efektywnie i umożliwiają poczynienie znacznych oszczędności.

Jakie inne elementy wpływają na szczelność budynku?

Nowoczesne domy energooszczędne są szczelne. Niekontrolowana infiltracja powietrza w ich wypadku nie jest pożądana, ponieważ powoduje ona znaczne straty ciepła oraz w dużym stopniu przyczynia się do szybszego powstawania szkód budowlanych. Do takiej niekontrolowanej wymiany powietrza znajdującego się w domu oraz poza nim zwykle dochodzi w miejscach łączenia okien i drzwi ze ścianami zewnętrznymi budynku oraz w miejscach łączenia kominów z konstrukcją dachu. Tego rodzaju obszary powinny być zatem starannie zabezpieczone. Wymiana powietrza może z powodzeniem odbywać się poprzez efektywną wentylację grawitacyjną, mechaniczną lub wentylację grawitacyjną wspomaganą mechanicznie. Te i inne godne polecenia rozwiązania opisane są na stronie: https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.

Dodaj komentarz