Do jakiego wystroju pasują drzwi klasyczne

Klasyczne drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne to zdecydowanie najczęstszy wybór użytkowników, którzy budują dom lub przeprowadzają remont kapitalny w domu albo w mieszkaniu. Klasyka jest piękna, ponadczasowa. Zastosowanie klasycznych rozwiązań pozwala zachować ład przestrzenny i osiągnąć doskonałe efekty estetyczne.

Dlaczego klasyka?

Klasyczne aranżacje wnętrz spotyka się najczęściej. Niektórzy użytkownicy w tym stylu aranżują wszystkie pomieszczenia, albo niektóre z nich. Bywa, że klasyczny salon łączy się z nowoczesną kuchnią, albo salon wypełniony antykami sąsiaduje przez przeszklone drzwi z jadalnią urządzoną w wysmakowanym stylu klasycznym.

Klasyczne drzwi są najczęściej w kolorze białym. To kolor uniwersalny. Biel optycznie powiększa przestrzeń, nie dominuje nad innymi elementami wystroju, świetnie współgra ze ścianami w dowolnym kolorze.

Klasyczne drzwi mogą być również kolorowe, ale odcienie kolorów powinny być stonowane, nieostre, przez co niedominujące w aranżacji.

Jakie drzwi wybrać do małych pomieszczeń?

Ograniczony metraż jest wyzwaniem aranżacyjnym. Aby stworzyć iluzję przestronności wnętrza warto zastosować białe klasyczne drzwi z przeszkleniami. Przeszklenia rozświetlają wnętrze, czynią je pogodniejszym, weselszym i ciepłym. Zrezygnujmy jednak z drzwi ze szklanymi elementami tam, gdzie ważne jest zachowanie prywatności: w sypialni, łazience, gabinecie, garderobie.

Wiele osób przeszklone drzwi klasyczne montuje w pokojach dzieci, aby móc zaglądać do pomieszczenia bez konieczności otwierania drzwi. To zapewne ważne jest z punktu widzenia rodzicielskiego nadzoru nad bezpieczeństwem dzieci, ale w pewien sposób narusza ono prywatność pociech. Zostawmy przeszklenia w pokojach maluchów, natomiast na pewno powinniśmy zrezygnować z przeszkleń w pokojach nastolatków.

Drzwi klasyczne – ozdoby

Niektórym osobom klasyka kojarzy się z prostotą. Czy słusznie? Tak, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z ozdób – klasyczny styl aranżacji wnętrz sięga po zdobienia i to niekiedy bardzo bogate. W przypadku drzwi klasycznych zdobieniami mogą być frezy, gzymsy i sztukaterie. Często spotyka się także listwy w kolorze białym lub złotym , albo innym pasującym do koloru całości.

Ważnym elementem drzwi są okucia. Muszą one dobrze pasować do stylu drzwi, koloru oraz do całego wnętrza. Drzwi białe ozdobne świetnie uzupełniają okucia w kolorze złotym. Okucia w kolorze starego złota ciekawie komponują się także z drzwiami nowoczesnymi.

W drzwiach klasycznych zamek klamka powinny być umieszczone na wspólnym szyldzie.

Dodaj komentarz