Rodzaje palet przemysłowych

Firmy magazynujące swoje produkty, zarówno spożywcze jak i budowlane potrzebują palet do ich transportowania i sortowania w porządku, jaki pozwoli im na swobodny dostęp do każdego produktu w wymaganym czasie. Na rynku istnieje wiele modeli palet wykonanych zwykle z trzech możliwych materiałów.

Materiały palet przemysłowych

Firmy korzystające z palet do niedawna decydowały się jeszcze głównie na palety drewniane ze względu na ich dużą dostępność i niską ceną. Zniszczone palety można było naprawić albo zastąpić po prostu nową. Z czasem na synek zaczęły wchodzić palety metalowe lub z elementami konstrukcji wykonanej z metalu – te jednak jak na razie nie zyskują sobie dużej popularności, gdyż ich waga i cena w stosunku do innych możliwości jest zwyczajnie za duża.

Ostatnim materiałem, z którego wykorzystywane są palety przemysłowe jest tworzywo sztuczne. Palety plastikowe są w tej chwili coraz bardziej popularnym produktem wykorzystywanym w dziale transportu i magazynowania ze względu na niewielką wagę, ogromną wytrzymałość, higieniczność użytkowania, pozwolenie na transport poza granice Polski we wszystkich krajach Unii Europejskiej i wiele innych cech, które sprawiają, że paleta plastikowa jest po prostu lepsza od wersji drewnianych i metalowych.

Przeznaczenie palet

Plastikowe palety, tak jak i pozostałe dwa jej rodzaje są dzielone również ze względu na ich przeznaczenie. Mogą być paskie i pełne, słupkowe, ażurowe, skrzyniowe, składane i na kołach – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zleceniodawcy, gdyż palety plastikowe mogą być wykonywane na zamówienie.

Powstawanie i konserwacja palet plastikowych

Palety z tworzywa sztucznego powstają na skutek wtryskiwania do form odpowiednio zagęszczonej masy plastiku, która po odpowiednim czasie twardnieje i jest wyciągana z formy po to, aby można było stworzyć kolejną bliźniaczą paletę.

Czyszczenie palet z plastiku może się odbywać przy pomocy myjek ciśnieniowych, które świetnie radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Dodatkowo palety tego typu odporne są na środki chemiczne i dezynfekujące, dzięki czemu można je przygotować do kontaktu z produktami spożywczymi.

Ciekawostka

Palety z tworzywa sztucznego można barwić na różne kolory, dzięki czemu układanie towarów w magazynie będzie dużo prostszym zadaniem, tak jak i później odnalezienie konkretnego produktu ułożonego na wybranym wcześniej kolorze w ustalonym miejscu w magazynie.

Dodaj komentarz