Wyobraźmy sobie, że palety, które są najpopularniejszym nośnikiem wykorzystywanym w procesach magazynowania i transportowania towarów na całym świecie, mają najróżniejsze rozmiary. Co się wtedy dzieje? Cały łańcuch dostaw i przeładunków znacznie się wydłuża, a to generuje olbrzymie koszty inwestorom i firmom spedycyjnym.
Na szczęście powstaje europaleta
Już w 1950 roku zauważył ten problem szwedzki koncern i rozpoczął drogę ku normalizacji wymiarów palet. Od tego czasu wymiary europalety są ściśle określone, a ich produkcja podlega ciągłym kontrolom. Przepisy konstrukcyjne europalety, znanej również jako EPAL, określa norma europejska UNE-EN 13698-1. Zgodnie z nią wymiary europalety powinny wynosić 1200 x 800 mm, a jej waga oscylować wokół 25 kg. Nośność, zależnie od sposobu rozłożenia ładunku, wynosi od 1000 do 1500 kg. W przypadku europalety stojącej nieruchomo na podłożu, która będzie tylko stanowić podstawę dla ładunku bez jego przemieszczania, nośność wynosi 4000 kg. O ile waga palety może nieznacznie się zmieniać, a głównie jest to spowodowane tym, że drewno może absorbować wodę, tak wymiary nie mogą ulegać żadnym dysproporcjom.
Inne wymiary palety euro
Standardowa paleta oznaczana jest symbolem EPAL1 lub EUR1. Oprócz tego podstawowego modelu istnieją jeszcze inne, również o ściśle określonych parametrach, które sprawdzają się podczas transportu różnego rodzaju towarów. Paleta EURO wymiary może mieć więc również następujące: 1200 x 1000 mm – ten rodzaj oznaczany jest mianem EPAL 2 lub EUR 2. Jest to paleta drewniana do wielokrotnego użytku. Jej wykonanie określają normy ujęte w Karcie UIC 435-2 i odnoszą się one bezpośrednio do jakości drewna, wymiarów, konstrukcji oraz charakterystycznych oznaczeń. Wymiary palety euro mogą również posiadać parametry 800 x 600 i jest to tzw. półpaleta, którą lubi wykorzystywać branża spożywcza.
Istotny jest najmniejszy szczegół
Paleta euro wymiary ma ściśle określone co do każdego najmniejszego komponentu. Wszystkie deski, klocki i belki muszą mieć ten sam wymiar. To samo dotyczy elementów scalających, czyli gwoździ i wkrętów. Producenci tych poszczególnych elementów, jak i całych palet, muszą posiadać specjalne certyfikaty, które uprawniają do produkcji palet o standardach europejskich.