Wymiary palety euro – dlaczego są ważne?

Historia palety – najpopularniejszej na świecie platformy nośnej wykorzystywanej w przeładunkach, magazynowaniu i transporcie, jest już całkiem długa. Do tego czasu doczekała się także standaryzacji, co było niewątpliwym ukłonem w stronę firm logistycznych i wszystkich inwestorów, którzy z dobrodziejstwa palet korzystają.

Normy europejskie i certyfikaty a wymiary palety euro

Wymiary europalety podlegają normom europejskim, które ściśle określają, jaką długość, szerokość i wysokość ma mieć każda paleta, a także każdy jeden element, który jest jej częścią składową. Nie mniejsze znaczenie ma także materiał, z jakiego została wykonana. One także muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Producenci europalet muszą posiadać do tego specjalne certyfikaty i uprawnienia, to samo dotyczy również firm zajmujących się ich naprawianiem i konserwacją. Tylko dzięki temu ich produkcja jest ściśle kontrolowana, a wytworzone palety ściśle odpowiadają normom europejskim. To natomiast przekłada się na sprawny i oszczędny transport różnego rodzaju produktów.

Paleta euro wymiary jakie musi posiadać?

Istnieje kilka najbardziej popularnych typów europalety, a każdy z tych rodzajów przewidziany jest dla innych branż lub środków transportu. Najbardziej rozpowszechnionym typem jest standardowa paleta euro, która oznaczana jest symbolem EUR, EUR1 lub EPAL. Taka paleta euro wymiary posiada następujące: 1200x800x144 mm. Jej waga to około 25 kg. Innym rodzajem jest półpaleta, która najczęściej stosowana jest w branży spożywczej, a jej wymiary to 800x600x144 mm. Poza tym można jeszcze wyróżnić, np. paletę kontenerową, powiększoną czy ISO.

Inne istotne parametry a wymiary europalety

Nie mniej istotne od szerokości, wysokości i długości każdej palety są parametry każdego jednego komponentu. Części składowe tego uniwersalnego nośnika to deski, wsporniki, wzdłużnica, a także gwoździe i wkręty. One także muszą charakteryzować się nie tylko odpowiednią jakością, ale także przede wszystkim takimi samymi parametrami. Wymiary palety euro są więc zależne także od tych elementów i wraz z nimi tworzą kompatybilną i wyjątkową całość. Standardowe wymiary to także możliwość obsługiwania jej przez wszystkie uniwersalne wózki widłowe.

Dodaj komentarz