Koks opałowy – co warto wiedzieć?

Ceny koksu to temat, który wywołuje wiele dyskusji. Jeszcze kilka lat temu koszt tego paliwa podniósł się tak bardzo, że niemal przestał być dostępny w wersji opałowej. Jak dziś wygląda ta kwestia? Czy warto kupować koks workowany do ogrzewania domu?

Koks – właściwości i koszt

W wyniku poddania węgla kamiennego procesowi wygrzewania w piecu koksowym w bardzo wysokiej temperaturze, uzyskuje się porowaty, szaroczarny materiał, znany jako koks. Z powodzeniem stosuje się go w przemyśle (m.in. w hutnictwie), ale znane jest również wykorzystywanie go w celu ocieplenia pomieszczeń budynku czy ogrzania wody w prywatnych gospodarstwach domowych. Jeszcze jakiś czas temu niemal zrezygnowano z produkcji opałowej wersji tego materiału i skupiono się na odmianie hutniczej. Powodem był znaczny wzrost ceny koksu, przez co zdecydowana większość konsumentów wybierała węgiel lub drewno. Dziś koks workowany opałowy jest dostępny na rynku – można go kupić za około 1200-1600 złotych za tonę.

Warto przy okazji wspomnieć, że nie tylko przystępne ceny koksu, które bywają zbliżone do cen węgla, mają wpływ na powrót jego popularności. Ogromne znaczenie mają także właściwości tego materiału. Koks jest bowiem niezwykle wydajny, praktyczny, a do tego nie zatruwa środowiska, ponieważ nie wydziela szkodliwych substancji smolistych. Dzięki większej niż w przypadku węgla wartości opałowej, do ocieplenia budynku zużywana jest znacznie mniejsza ilość koksu, a tym samym – nie potrzeba na niego aż tak wiele miejsca. Paliwo to można przechowywać luzem lub w opakowaniu. Oferowane przez producentów worki na węgiel są idealnym do tego celu rozwiązaniem.

Koks w worku – zalety

Koks workowany dostępny jest dziś na rynku w wersjach o różnorodnej wielkości. Do użytku domowego najchętniej wybierane są opcje od 10 do 25 kg. Ponadto można dokupić worki na węgiel – wówczas materiał opałowy zajmuje mniej miejsca, a do tego znacznie łatwiej utrzymać wszystko w czystości i ogólnym porządku. Ponieważ zalet związanych ze stosowaniem koksu opałowego jest naprawdę sporo, warto korzystać z tego typu paliwa, dbając jednocześnie o estetykę przestrzeni wokół pieca. Worki na węgiel lub koks produkowane są w różnych rozmiarach, kolorach czy rodzajach materiału. Dobrej jakości wersje przyczyniają się nie tylko do zachowania ładu, ale również odpowiednich właściwości samego paliwa.

Dodaj komentarz