Ogrzewamy dom-czym się kierować podczas zakupu?

Sezon grzewczy, szczególnie dla ludzi mieszkających w domach przynosi wiele pytań, a m. in są to pytania o cenę opału, jego właściwości oraz rozmyślania gdzie kupić najlepszej jakości węgiel i jaki jego rodzaj wybrać. Często zakup opału uzależniony jest to od dwóch czynników, a mianowicie: cena węgla za tonę oraz rodzaj pieca, jaki posiadamy w domu.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu opału?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość węgla, jak wygląda cena węgla za tonę, jego kaloryczność, a także skąd został sprowadzony. Ostatnie zagadnienie budzi najwięcej kontrowersji, ale jako konsumenci mamy prawo pytać. Często, gdy na składzie opału znajdziemy tani węgiel, w praktyce oznacza to, że nie posiada żadnych zaświadczeń i certyfikatów oraz został sprowadzony z Rosji. Rosyjski opał ma to do siebie, że zawiera wiele kamieni i cechuje się niską wydajnością.

Dlatego należy mieć się na baczności, jeśli znajdziemy worek węgla w bardzo atrakcyjnej cenie oznacza to tylko jedno-węgiel nie pochodzi z polskiej dystrybucji lub jest zawilgocony. Bardzo ważną cechą jest kaloryczność opału, czyli ilość ciepła, jaką otrzymamy z danej ilości opału. Zazwyczaj powinna się utrzymywać na poziomie 25-27 MJ/kg. Należy również zwracać uwagę, gdzie węgiel jest składowany, jeżeli na zewnątrz-należy wystrzegać się takiego sprzedawcy. Węgiel przez warunki atmosferyczne, a szczególnie deszcz jest już gorszej jakości.

Najczęściej stosowane rodzaje opałów w domach

Najlepszy rodzaj opału nigdy nie oznacza tego najtańszego. W Polsce zazwyczaj wybiera się węgiel typu orzech, groszek i miał węglowy. W porównaniu do innych cen opału te trzy wychodzą najkorzystniej, bowiem worek węgla wychodzi bardzo tanio. Jednak nie są one najlepsze. W zanadrzu do wyboru mamy koks i kostkę węglową. Ceny koksu w ostatnich latach zaczęły drastycznie spadać, dlatego staje się on coraz bardziej popularnym sposobem na ogrzewanie domu. Jest bardzo kaloryczny i wydajny, a dodatkowo nazywany jest czystym ogrzewaniem, podczas przygotowywania koksu zostają z niego usunięte wszystkie gazy i związki siarki. Kostka węglowa ma podobne właściwości do koksu, cechuje się wysoką wydajnością i kalorycznością, a jej zaletą jest to, że może być stosowana w prawie każdym rodzaju pieca, dodatkowo ceny koksu wyglądają podobnie do ceny kostki węglowej.

Dodaj komentarz