Cechy wyróżniające najlepszy ekogroszek

Jeżeli chcesz palić w swoim piecu z pomocą ekogroszku, powinieneś od razu poszukać jego najlepszego źródła. Nie każdy dostawca ekogroszku może się nim stać. Zawsze oceniaj więc jakość i ogólną praktyczność paliwa na podstawie jego indywidualnych cech – głównie tych zaznaczonych poniżej.

1 – kaloryczność

Kwestia absolutnie priorytetowa. Kaloryczność to nic innego jak po prostu wartość opałowa – wartość, która informuje cię o tym, jak wydajne będzie spalanie konkretnego paliwa. Im mniej ekogroszku możesz użyć do uzyskania pożądanego efektu, tym oczywiście lepiej.

Wartość opałowa (kaloryczność) powinna być zatem jak najwyższa. Jeżeli będziesz mógł używać mniejszej ilości ekogroszku do ogrzania budynku, automatycznie zaczniesz produkować mniejsze ilości zanieczyszczeń, już w ten prosty sposób dbając o środowisko.

2 – zawartość siarki i popiołu

Siarka jest dla nas wszystkich jednym z bardziej szkodliwych gazów. Może drażnić przede wszystkim układ oddechowy i pogarszać nasze zdrowie, jak również i szkodzić zwierzętom oraz całej naturze. Nie chcąc przyczyniać się do podwyższenia jej poziomu w otoczeniu, koniecznie nawiąż współpracę z takim dostawcą ekogroszku, w którego paliwie zawartość siarki wyniesie maksymalnie 0,6 procenta.

Na to, czy ekogroszek rzeczywiście okaże się ekologiczny i zarazem mało szkodliwy dla otoczenia, równie duży wpływ będzie mieć jego zawartość popiołu. Ona także powinna być jak najniższa. Zwróć też uwagę na to, czy będziesz w stanie wykorzystać powstały w piecu popiół, bo w przypadku jakościowych ekogroszków taka możliwość rzeczywiście się pojawia.

3 – wilgotność

Na sam koniec pozostała ci jeszcze ocena wilgotności opału. Tą kwestią akurat mało kto się przejmuje, bo jednak zawartość siarki czy popiołu zdają się być ważniejszym informacjami, ale każdy profesjonalny dostawca ekogroszku powie ci o tym, że wilgotność także ma duży wpływ na efektywność spalania.

Jeżeli bowiem wody będzie w ekogroszku za dużo, do jego spalenia trzeba będzie zużyć większej ilości energii. Oznacza to, że ten poziom wilgotności powinien być niski – maksymalnie dziesięcioprocentowy. Ekogroszek, który charakteryzuje się niewielką zawartością wody, ma zwykle wyższą wartość opałową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz