Wbrew obiegowej opinii palenie węglem nie musi być szkodliwe dla środowiska. Wystarczy zachować kilka podstawowych zasad, aby kłęby czarnego dymu nie unosiły się w powietrzu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady ekologicznego palenia węglem.
Wymień kocioł na nowoczesny
Paliwa stałe, a przede wszystkim węgiel wciąż należą do najtańszych i bardzo efektywnych źródeł ciepła. Choć według niektórych ogrzewanie domów za pomocą węgla jest szkodliwe dla środowiska, niekoniecznie musi tak być. Wystarczy wymienić kocioł na nowoczesny.Nowoczesne kotły pozwalają na bardzo dobre wykorzystanie paliwa. Spalanie jest dokładne, a ilość dymu, a tym bardziej szkodliwych substancji jest naprawdę znikoma. Dodatkową zaletą takich kotłów jest znaczna automatyzacja, dzięki czemu nie trzeba nieustannie kontrolować pieca i dorzucać węgla do paleniska, bo większość czynności jest zautomatyzowana.
Weź pod uwagę jakość węgla
Kolejną istotną sprawą jest to, jakim węglem palisz. Dobrej jakości węgiel, o dużej kaloryczności, z reguły wytwarza niewielką ilość dymu i popiołu. Węgiel nie powinien być też zasiarczony, ponieważ związki siarki, które tworzą się przy spalaniu, należą do najbardziej szkodliwych substancji w dymie.Warto kupować węgiel w sprawdzonych, dobrych firmach, które są autoryzowanymi sprzedawcami, jak np. AlPari. Na stronie Alpari.com.pl możesz zapoznać się nie tylko z ceną, ale i najważniejszymi parametrami wybranego sortymentu węgla, łącznie z zasiarczeniem.
Nie stać cię na wymianę kotła? Pal od góry
Jeśli zadbasz o dobrą jakość węgla, to nawet w starym kotle możesz palić ekologicznie. To tzw. palenie od góry. Nie jest to trudne, a korzyści przynosi spore. Nie tylko wytwarza się mniej dymu, ale i zużycie opału jest mniejsze. Dodatkowo nie trzeba ciągle podkładać do pieca. Tego sposobu nie można stosować w piecach, które mają wylot spalin przy ruszcie lub mają dwa wyloty spalin.Na czym polega palenie od góry? Wyczyszczony piec załadowuje się do pełna i rozpala na samej górze. Takie palenie sprawia, że gazy z dolnych warstw są dodatkowo dopalane wyżej, w wysokiej temperaturze. Dzięki temu spalanie jest bardzo dokładne, a ilość dymu niewielka. W zależności od wielkości pieca, jedno załadowanie wystarcza nawet na 8-10 godzin.