Misja – obróbka aluminium

Co zrobić, jeśli chcemy obrobić aluminium? Cóż przede wszystkim musimy posiadać odpowiedni sprzęt, czyli frezarkę. Jednak to nie wszystko jeszcze, bowiem we frezarce muszą znajdować się odpowiednie frezy. Sprawę pogarsza fakt, że kiedy pójdziemy do sklepu znajdziemy tam całe mnóstwo frez, które nie będą się wiele od siebie różnić…

Podstawowe rodzaje frezów

A jednak różnice są – w długości, w stopach, z jakich są skonstruowane, w kształcie. Słowem – nie każdy frez pasuje do aluminium. Przy niektórych niestety istnieje nawet duże ryzyko szybkiego złamania frezu tudzież obrabianego metalu.

Dlatego przede wszystkim należy wiedzieć, że do obróbki aluminium należy brać frezy oznaczone literą H np. frezy palcowe do aluminium H. H oznacza, że nadają się one do materiału miękkiego. Dalej mamy poszczególne rodzaje frezów…

Frezy do aluminium

Wśród nich należy wymienić przede wszystkim frezy ze stali szybkotnącej, które znakomicie nadają się do szybkiej obróbki metalu. Z kolei zaś frezy z węglików spiekanych, z racji tego, że użyto do ich produkcji rożnych rodzajów metalu, charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością. Najbardziej popularne są jednak frezy diamentowe, czyli takie, które zasłynęły dzięki swojej niskiej podatności na zniszczenie i bezpieczeństwie dla obrabianego materiału.

To był jednak tylko dość ogólny podział frez ze względu na materiał wykonania. Dalej musimy spojrzeć na naszą frezarkę, a konkretniej na sposób mocowania frezów – czy będą to frezy trzpieniowe, czy też może nasadowe. Ostatnim elementem jest wybór frezów do aluminium – mogą to być stożkowe, tarczowe, walcowe oraz frezy palcowe do aluminium.

Frezy palcowe do aluminium

Na koniec warto powiedzieć kilka słów o najczęściej stosowanych frezach, czyli o frezach palcowych do aluminium. Są one znane przede wszystkim ze swojej uniwersalności – nadają się zarówno do podstawowej, jak i do bardziej specjalistycznej obróbki metalu. Do tej pierwszej najlepsze są frezy palcowe kuliste, a do drugiej – płaskie.

Wybierając najlepsze frezy miejmy oczywiście na uwadze firmę, która jest ich producentem oraz opinie o niej, jej certyfikaty. Warto także dość ogólni chociaż spojrzeć na opinie w internecie dotyczące danych frez.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid

Dodaj komentarz