Dzisiaj ekologia oraz ochrona środowiska to dwa bardzo często poruszane tematy. Oczywiście obecnych jest tu także wiele sensacji, co powoduje wyciek wielu nieprawidłowych informacji i przekazywanie sobie mitów, co oczywiście raczej nie służy dobru środowiska. Jakie są najczęstsze mity dotyczące tego, jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce?
1) Zanieczyszczenie gleb powoduje tylko to, że gleba jest nieurodzajna
Wydaje nam się, że zanieczyszczona gleba to po prostu taka ziemia, która nie przyniesie żadnych plonów. Tak jednak oczywiście nie jest.
Często bowiem takie ziemie przynoszą jeszcze plony, tylko znacznie mniejsze i o znacznie niższej jakości. Co więcej może to być żywność zanieczyszczona np. metalami ciężkimi. Zdecydowanie nie powinno się jej spożywać.
2) Każde opryskiwanie roślin jest złe
Krótko można tu jedynie wspomnieć, że oczywiście większość oprysków to szkodliwe chemikalia, jednak nie wszystkie.
3) Mamy wysoki stopień zanieczyszczenia gleb w Polsce
To jest kwestią dość dyskusyjną. Warto jednak zaznaczyć, że na szczęście poziom zanieczyszczenia gleb w Polsce nie jest na bardzo wysokim poziomie. Jest nawet na dość niskim, jednak to w żaden sposób nie oznacza, że mamy bagatelizować problem.
To, jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce, monitoruje cały czas Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Systematycznie pobiera on próbki różnych gleb i monitoruje, czy dana działka jest dobrze zarządzana. Nie sposób jest jednak zbadać całej polskiej ziemi – zatem te dane nie są tak bardzo obiektywne. Jednak według nich zanieczyszczenie metalami ciężkimi jest na niskim poziomie, zaś pozostałe na średnim. To jednak w żaden sposób nie zwalnia nas z odpowiedzialności za naszą ziemię i dbania o to, jakie zanieczyszczenie gleb w Polsce będzie za kilka lat
4) Zanieczyszczenie gleb w Polsce ma charakter odwracalny
No właśnie – to jest dość poważna kwestia. Wydaje nam się bowiem, że wystarczy daną ziemię zostawić na jakiś okres czasu, a mówiąc kolokwialnie „dojdzie ona do siebie”. Myślimy zatem, że nie ma znaczenia to, jakie jest zanieczyszczenie gleb w Polsce, bo jakie by ono nie było, to ziemia dojdzie jakoś do siebie. Jednak nie jest to tak do końca prawda.
Należy tutaj bowiem wziąć pod uwagę kilka ważnych dość spraw. Przede wszystkim często niestety takie zanieczyszczenie jest nieodwracalne. Oczywiście ziemia może dojść do siebie, jednak zajmuje to czasem dziesiątki i setki lat, ponadto wymaga np. ponownego zalesienia. W praktyce zatem zanieczyszczona gleba raczej taką pozostaje.