Dlaczego warto zaopatrzyć się w chwytak magnetyczny?

Należy mieć świadomość, że chwytak magnetyczny znajdujący się w ofercie asortymentowej renomowanego producenta doskonale zda egzamin praktycznie w każdej firmie zajmującej się magazynowaniem czy handlem metalowych elementów. Jak wiadomo bardzo kłopotliwe byłoby ręczne przenoszenie rur, prętów czy blach.

Charakterystyka chwytaków magnetycznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że chwytaki powinny być eksploatowane w temperaturze od -10 do +60 stopni Celsjusza. Godny uwagi jest również fakt, że powyżej wilgotności wynoszącej 80% metale mogą zmienić swoje właściwości magnetyczne. Należy również mieć świadomość, że udźwig tego typu urządzeń mieści się w przedziale 100-1000 kg.

Warto wiedzieć, że w przypadku transportu lub przenoszenia rur udźwig może zmniejszyć się nawet o 50%. Produkty znajdujące się w asortymencie renomowanych producentów wyróżniają się małą masą własną, a także niewielkimi wymiarami. Należy zaznaczyć, że chwytak magnetyczny nie będzie wymagał dodatkowego źródła energii. Nie podlega również pod nadzór dozoru technicznego.

Obsługa chwytaków magnetycznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że chwytak magnetyczny może być obsługiwany tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały właściwie do tego przeszkolone. Muszą posiadać zarówno odpowiednią wiedzę, jak i instrukcje czy zalecenia. Tylko w ten sposób możliwe będzie bezpieczne wykonywanie pracy z chwytakami magnetycznymi.

Podnoszenie elementów za pomocą wysokiej jakości chwytaków jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy bowiem zawiesić urządzenia na haku suwnicy czy wciągnika. Kolejnym etapem będzie opuszczenie go na element, który ma zostać podniesiony. Należy pamiętać, że do chwytanego ładunku powinna przylegać możliwie największa powierzchnia chwytanego ładunku.

Co jeszcze warto wiedzieć o chwytakach magnetycznych?

Użytkownicy muszą wiedzieć, że efektywność poszczególnych magnesów będzie spadała w wyniku ograniczenia powierzchni styku albo zwiększenia odległości powierzchni magnesu chwytaka do powierzchni określonego ładunku.

W momencie, gdy chwytak będzie już w odpowiednim miejscu wystarczy przesunąć dźwignię ręczną w pozycję magnetyczną. W ten sposób nie tylko dźwignia zostanie zablokowana, ale również włączone będzie pole magnetyczne omawianego chwytaka.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz