Jakie są różnice między wyświetlaczami LCD a plazmą?

Należy mieć świadomość, że klienci bardzo często zastanawiają się, jakie są zdecydowanie największe różnice między wyświetlaczami LCD, a plazmowymi. Oczywiście wspomniany dylemat będzie powstawał przeważnie w momencie zaopatrywania się w telewizor.

Rozmiar ekranu

Warto wiedzieć, że wyświetlacz lcd będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku użytkowników, których celem jest zaopatrzenie się w produkt o przekątnej poniżej 36″. Z kolei na technologię plazmową należy postawić w przypadku wyświetlaczy większych niż 42″.

Koniecznie trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że ekonomika produkcji jest znacznie lepiej dostosowana do większych ekranów. Godny uwagi jest również fakt, że mniejsze wyświetlacze plazmowe przez problemy techniczne dotyczące uzyskania właściwego światła w mniejszych pikselach są bardzo drogie w produkcji.

Odwzorowanie kolorów

Należy zdawać sobie sprawę, że bardzo istotną różnicą między wyświetlaczami LCD, a plazmowymi będzie sposób emitowania światła. Warto bowiem zaznaczyć, że rtęciowa lampa fluorescencyjna jest źródłem światła białego w panelach LCD. Wspomniane światło będzie następnie przechodziło przez odpowiednie filtry dla koloru zielonego, czerwonego czy niebieskiego.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wierność odtwarzanych kolorów będzie uzależniona od filtrów. Nie można jednak zapomnieć, że będą one przyczyniały się do osłabiania światła. Z kolei telewizory plazmowe będą generowały światło praktycznie tak samo co telewizory z tradycyjnymi kineskopami.

Problemy z pikselami

Warto wiedzieć, że osoby kupujące płaski telewizor po raz pierwszy narzekają na błędy podpikseli. Należy mieć świadomość, że każdy element obrazu składa się pikseli, które następnie składają się z podpikseli – zielonego, czerwonego oraz niebieskiego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że część z podpikseli nie będzie się paliła, czego rezultatem będzie czarna kropka na zielonym, czerwonym albo niebieskim tle.

Nowoczesny wyświetlacz LCD lub plazmowy mają bardzo małą ilość wspomnianych błędów. Warto jednak wiedzieć, że w miarę zużywania się sprzętu w plazmie błędy nie będą się pojawiały, jednak w wyświetlaczach LCD – tak. Godny uwagi jest również fakt, że błędy nie są rzadkością w przypadku starszych wyświetlaczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz