Bezpieczniejsza praca na wysokości

Często pracujesz na wysokości? A może Twoja firma w dużej mierze wykorzystuje rusztowania, drabiny czy linki wspinaczkowe? Pewnie nieraz widziałeś niebezpieczne sytuacje, powodujące, że włos jeży się na głowie. Istnieją jednak bezpieczniejsze alternatywy, umożliwiające znacznie sprawniejsze wykonywanie zadań. Mowa o podnośnikach koszowych.

Do jakich prac można je wykorzystać

Właściwie wszędzie tam, gdzie używamy drabiny czy rusztowania, możemy wykorzystać podnośniki koszowe, poprawiając bezpieczeństwo. Jedynym ograniczeniem, z jakim musimy się liczyć, jest maksymalna wysokość. Jest ona niestety niższa niż np niektórych drabin teleskopowych.

Najczęściej wykorzystywane są do takich prac jak: malowanie elewacji, montażu i czyszczenia jej elementów, prac przy dachach, rynnach. Ponadto, są niezwykle popularne wśród elektryków, a także używane przez osoby zajmujące się dociepleniami, montażem i konserwacją instalacji wentylacyjnych, czy montażu konstrukcji stalowych, np przy budowach.

Rodzaje

Co ciekawe, podnośniki koszowe występują w wielu wariantach, różniących się zastosowaniem i wysokością, na jakiej pozwalają pracować. Najpopularniejsze rodzaje to:
– podnośniki koszowe nożycowe – używane szczególnie ochoczo na nierównych terenach i przy pracy w trudnych warunkach,
– podnośniki teleskopowe lub przegubowe – bardziej przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń,
– specjalistyczne podnośniki, które znajdą swoje miejsce na planie filmowym, bądź w szczególnych zawodach, jak np strażackie podnośniki.

Oprócz tego dzielimy je także w zależności od sposobu poruszania się, niektóre podnośniki są samojezdne i takie są szczególnie wygodne, choć droższe. Ich alternatywą są podnośniki umieszczone na specjalnie dostosowanych samochodach.

Bezpieczeństwo

Temat poruszany wielokrotnie. Są znacznie bezpieczniejsze od drabin czy rusztowań, ale tylko przy zastosowaniu się do określonych zasad. Należy zawsze użytkować je zgodnie z przeznaczeniem i nie przekraczać jego możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o maksymalny udźwig i liczbę osób w koszu.

Zawsze należy sprawdzić jakość podłoża, gdyż są one bardzo ciężkie i na sypkim podłożu mogłyby ugrzęznąć. Przy zachowaniu tych zasad stają się lepszą alternatywą dla popularnych drabin czy rusztowań.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski

Dodaj komentarz