Oświetlenie awaryjne i oświetlenie ewakuacyjne często traktowane są jako oświetlenia zamienne. Tymczasem są to dwa różne systemy oświetlenia. Mają inne zastosowanie i inne możliwości. Czym zatem się różnią i gdzie powinny być zamontowane?
Oświetlenie awaryjne a ewakuacyjne
Różnice między oświetleniem awaryjnym a ewakuacyjnym dokładnie opisuje norma PN-EN 1838. Jedną z różnic jest to, jak długo pracować powinny lampy w oświetleniu awaryjnym, a jak długo w oświetleniu ewakuacyjnym. I tak, oświetlenie awaryjne działać powinno nieprzerwanie przynajmniej przez jedną godzinę. Natomiast oświetlenie ewakuacyjne przez dwie godziny. O czasie pracy danego oświetlenia informować powinien producent oświetlenia awaryjnego.
Nieco inne jest także zastosowanie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Zadaniem oświetlenia ewakuacyjnego jest oświetlenie drogi prowadzącej do wyjścia z budynku. Natomiast oświetlenie awaryjne ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo np. podczas akcji ratowniczej.
Wymóg instalacji oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne stosuje się w przypadku awarii oświetlenia głównego. W związku z tym muszą być podłączone do niezależnego źródła zasilania.
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne musi być instalowane w budynkach użyteczności publicznej. Instalacja tego typu oświetlenia wymagana jest w każdym obiekcie, w którym jednocześnie przebywać może ponad 200 osób. Są to m. in. kina, teksty, hale sportowe czy sale widowiskowe.
Projekt i montaż oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego
Ważne jest, aby przed instalacją oświetlenia awaryjnego przygotować odpowiedni projekt takiej instalacji. Najlepiej, aby zrobił to renomowany Producent oświetlenia awaryjnego. Dzięki temu można mieć pewność, że cały system działać będzie sprawnie.
Istotne jest także jaki rodzaj lamp zostanie zamontowany. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na technologię LED. Oświetlenie ledowe jest bowiem nie tylko energooszczędne. Cechuje je także duża wydajność oraz żywotność.