Ściana ze szkła zamiast zwykłej wewnątrz domu

Istnieją różne sposoby podziału wnętrza na pokoje czy też kąciki przeznaczone do różnych celów. Projektując nowoczesne mieszkanie, na pewno warto rozważyć zastosowanie ścian szklanych pomiędzy pokojami, zwłaszcza jeśli domownicy chcą typowego podziału na części prywatne.

Dlaczego akurat ściany szklane?

Zastosowane w ten sposób szklane ściany mają trzy istotne zalety. Po pierwsze, mogą prezentować się bardzo efektownie i upiększać mieszkanie, czynić je wyjątkowym. Po drugie, nie są nieprzejrzyste, więc będą przepuszczać światło sztuczne bądź słoneczne (z czym wiążą się często ciekawe efekty wizualne). Po trzecie, są trwałe, nie wymagają malowania czy bielenia.

Do wielu mieszkań bardzo pasują szklane powierzchnie, przy czym można zdecydować się na ścianę o różnej grubości, z różnego rodzaju szkła, gładką lub dekorowaną. Każda zapewnia inne walory wizualne. Często spotyka się ścianę całkowicie przejrzystą, zdarzają się także kompozycje z elementów, np. kostek szklanych, prostokątów, okręgów, w rezultacie przypominające mozaikę lub witraż.

Dźwiękoszczelne szkło?

Możliwe jest „uszczelnienie” wnętrz dzięki szklanej ścianie odpowiedniej grubości. Ściana taka będzie lepszym rozwiązaniem niż zwykła płyta lub jakikolwiek inny podobny element. Z drugiej strony, szkło będzie przenosiło dźwięki bezpośrednio między pomieszczeniami, jeśli np. powierzchnia zostanie uderzona.

Umieszczenie ściany szklanej pomiędzy pokojami najprawdopodobniej nie przyczyni się do zwiększenia przytulności, ale może pomóc odizolować od siebie pokoje przy zachowaniu odpowiednich warunków oświetleniowych. Nawet przez grubszą, czy też kolorową ścianę przenika dość sporo światła, co gwarantuje ciekawy efekt.

Dekorowanie wnętrza za pomocą ścian

Obecnie w wielu nowoczesnych mieszkaniach odchodzi się od stosowania rozwiązań, których jedyną funkcją jest ozdabianie. Zamiast tego korzysta się właśnie z np. szklanych ścian, bo są użyteczne i przy okazji dekorują wnętrze. Warto przemyśleć, gdzie taka ściana sprawdzi się najlepiej i po prostu ją wstawić.

Wykorzystując szkło we wnętrzu, można je optycznie rozjaśnić i powiększyć. Takie przegrody są idealne zwłaszcza do małych mieszkań, gdzie niwelują sporo problemów z ciasnotą i wrażeniem przytłoczenia. Sprawdzą się dobrze w nowoczesnym domu i w bardziej tradycyjnym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

Dodaj komentarz