Jaki węgiel wybrać na zimę?

Pomimo tego, że piece węglowe powoli odchodzą do lamusa na rzecz energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, to jednak w sezonie grzewczym skład węgla wciąż może pochwalić się dużą ilością klientów. Wszystko dlatego, że piece zasilane węglem wciąż są bardzo popularne w polskich domach. Wybór węgla na nadchodzący sezon grzewczy to bardzo poważna sprawa, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że opał z roku na rok jest coraz droższy.

Gdzie kupować węgiel na zimę?

Poszukując odpowiedniego opału na zimę, warto odwiedzić skład węgla. Dobrze jest wybrać miejsce, które oferuje szeroki wybór opału. W ten sposób klient może znaleźć taki węgiel, w który jego zdaniem łączy najbardziej korzystny stosunek ceny do jakości. Oczywiście, najlepszym wyborem zawsze będzie najbardziej kaloryczny opał, jednak z pewnością jest to także rozwiązanie najdroższe.

Decydując się na konkretny skład węgla, warto sprawdzić, czy posiada on zadaszenie. W przeciwnym wypadku węgiel jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, przez co nasiąka wodą, jego waga staje się coraz większa, a klient zamawiający jego określoną ilość, dostaje go w efekcie nieco mniej.

Jak wybrać dobry węgiel?

Przede wszystkim, rodzaj węgla powinien być dopasowany do pieca, w jakim będzie palony. Jeśli w domu zamontowany jest piec z podajnikiem, to najlepszą opcją wydaje się węgiel pakowany do worków. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga magazynowania opału, a przy okazji charakteryzuje się dużą czystością. Właściciele tradycyjnych pieców muszą z kolei przygotować przestrzeń, w której będzie przechowywany opał.

Pierwszym czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie węgla, jest jego kaloryczność. Jest to bardzo ważny parametr, który decyduje o tym, jaką ilość energii można wyprodukować przy pomocy określonego gatunku węgla. Aby sprawdzić który węgiel lepiej będzie sprawdzał się w domowym piecu, można kupić po worku każdego rodzaju i przeprowadzić testy.

Ile obecnie kosztuje węgiel?

Jeszcze do niedawna cena za tonę węgla kamiennego z reguły nie przekraczała 1000 zł. Obecnie niestety ceny bardzo poszły w górę i aby kupić tę samą ilość tego samego węgla trzeba przygotować się na wydatek około 1500 zł. Osoby, które chcą kupić węgiel workowany, zapłacą jeszcze więcej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz