Palety EPAL

Obrót produktami stanowi podstawę działania gospodarki krajowej i międzynarodowej. Jej sprawne działanie uzależnione jest od prawidłowego przebiegu procesów łańcucha logistycznego, gdzie jednym z kluczowych jest transport towarów. Szczególnie przedsiębiorstwa transportowe oraz duże podmioty handlu detalicznego wymagają zastosowania najlepszych i najkorzystniejszych rozwiązań przy przewożeniu i dostarczaniu dóbr. Liczy się również to, by były to sposoby oparte o zrównoważony rozwój i ekologię. Warunki takie spełniają europalety, produkowane przez firmy należące do organizacji EPAL.

EPAL

European Pallet Association to stowarzyszenie skupiające przedsiębiorstwa produkujące palety EPAL oraz zajmujące się ich naprawą. Reprezentowane jest w ponad 30 krajach przez 14 komitetów narodowych. Przedstawicielem EPAL Polska jest Ogólnopolski Związek Pracodawców Producentów Europalet. Organizacja zajmuje się logistycznym przepływem towarów, zapewnianym przez ponad 600 milionów europalet oraz 20 milionów palet skrzyniowych. Współpraca z organizacjami logistycznymi, użytkownikami palet oraz organizacją audytorską Bureau Veritas gwarantuje wysoką jakość europalet. Ich standard utrzymywany jest dzięki przeprowadzanym kontrolom producentów palet oraz realizację licznych szkoleń, na których dodatkowo firmy mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. To wszystko spowodowało , że produkcja palet EPAL zalicza ciągły wzrost w Europie, jednocześnie spełniając wymagania łańcucha dostaw.

Palety EPAL

Po raz pierwszy europalety zostały wyprodukowane w 1950 roku przez szwedzki koncern BT Industries, stanowiąc rodzaj uniwersalnych palet do wszystkich wózków widłowych. Owy produkt, wykonany z surowców naturalnych, uprawianych w sposób zrównoważony, i bez obróbki chemicznej, posiada neutralny bilans CO2. Dzięki ujednoliconym standardom jakości na świecie, palety charakteryzują się powszechną dostępnością, wpływając na krótkie drogi transportowe i możliwość ich wymiany na całym świecie. Trwałość europalet przekłada się na ich prawidłowe, wieloletnie funkcjonowanie i sprawny oraz bezpieczny przewóz znajdujących się na nich towarów. Na rynku obecne są takie rodzaje palet, jak epal1, 2, 3 oraz 7 a ponadto dzieli się je na dwa gatunki: I – palety czyste, „jak nowe” oraz II – zabrudzone i ze śladami używania.

Dodaj komentarz