Jakie są rodzaje wyświetlaczy LCD?

Osoby, które są zainteresowane zakupem wyświetlaczy LCD powinny pamiętać o tym, że na rynku dostępnych jest kilka ich modeli, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi. Producenci cały czas rozwijają swoje urządzenia, dlatego też systematycznie pojawiają się zdecydowanie bardziej zaawansowane technologie.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje wyświetlaczy LCD?

Do wyboru jest wyświetlacz LCD z matrycą pasywną (ang. passive-matrix) w którym to każdy rząd i kolumna ma pojedynczy obwód elektryczny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że piksele muszą być cały czas w tym samym stanie pomiędzy odświeżeniem.

Drugą grupę tworzą wyświetlacze LCD z matrycami aktywnymi (ang. active-matrix) w których to każdy piksel ma dedykowany tranzystor. W tym konkretnym przypadku odświeżanie następuje rząd po rzędzie.

Jakie są rodzaje technologii z aktywną matrycą?

Najbardziej popularna jest technologia TN (ang. twissted nematic), która charakteryzuje się przede wszystkim ograniczonym kątem widzenia. Problemy pojawiają się zwłaszcza przy pionowym kącie widzenia. Na szczególną uwagę zasługuje także 18 bitowa reprezentacja kolorów.

Drugą technologią jest IPS (ang. in-plane switching). Głównym zadaniem tej zaawansowanej technologii jest przede wszystkim poprawienie kąta widzenia. Porządkowanie cząsteczek odbywa się jedynie w płaszczyźnie poziomej. Na szczególną uwagę zasługuje wyświetlacz LCD w wersji S-IPS, który znacząco poprawia odświeżanie.

Kolejną technologią jest AFFS (ang. advanced fringle field switching). Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo podobna technologia do S-IPS. Największym atutem jest minimalizacja zniekształceń kolorów przy zachowaniu satysfakcjonującego kąta widzenia.

Jakie są kluczowe parametry?

Aby wybrać porządny wyświetlacz LCD warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Mowa tutaj przede wszystkim o rozdzielczości, a dokładniej mówiąco o wymiarach wyświetlacza, które wyrażone są w pikselach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ważnym parametrem jest Dot pitch, czyli odległość pomiędzy środkami sąsiednich pikseli.

Kolejnymi ważnymi parametrami jest przekątna ekranu oraz czas odświeżania. Mowa tutaj z kolei o czasie, który jest niezbędny nie tylko do zmiany koloru, ale również do zmiany jasności pikseli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz