Skup i odzysk platyny

Platyna to dość młody metal szlachetny, który został odkryty w XVI wieku. Jest to surowiec wykorzystywany w takich dziedzinach jak stomatologia, jubilerstwo, przemysł chemiczny, samochodowy czy nawet włókienniczy. Na czym polega fenomen platyny?

Skup platyny – najważniejsze informacje

Platyna początkowo była metalem bezwartościowym, ponieważ używana ona była jako zamiennik srebra. Odkryta w Kolumbii przez wiele tak nazywana pogardliwie platiną czyli sreberkiem (od słowa plata czyli srebro), stosowana byłą przy budowaniu domów. W pewnym okresie czasu byla nawet komisyjnie zatapiana w morzu, aby ustrzec się przed zafałszowaniem złota tym surowcem. Obecnie platyna jest metalem szlachetnym bardzo pożądanym na całym świecie zwłaszcza z uwagi na fakt, iż jej największe złoża znajdują się w Rosji w Górach Ural, a kraj ten ma monopol na jej wydobycie. Skup platyny jest obecnie prowadzony przez coraz większą liczbę wyspecjalizowanych firm, które dzięki zastosowaniu takich urządzeń jak spektrometr potrafią oszacować ile platyny można odzyskać z danego urządzenia.

Platyna skup – jak odzyskać platynę?

Okazuje się, że w wielu bardzo wiekowych już urządzeniach czy narzędziach może znajdować się całkiem sporo tego metalu szlachetnego. Warto zatem przemyśleć dobrze sprawę i zamiast wyrzucać stare sprzęty, których już nie używamy, udać się z nimi do specjalistycznego skupu platyny. Na miejscu pracownicy nie tylko zbadają ile dokładnie można odzyskać platyny z narzędzi czy urządzeń, ale również zaoferują za ten surowiec całkiem przystępne ceny.

Dlaczego warto odzyskiwać platynę?

Podczas wydobywania platyny wiele pierwiastków wchodzących w skład jej rudy pozostaje niewykorzystanych. Są nimi przede wszystkim nikiel, miedź, a także siarka. Ponadto proces ten jest niezwykle energochłonny i emituje znaczne ilości gazów. Z kolei odzysk platyny ze starych urządzeń jest zdecydowanie bardziej korzystny dla naszego środowiska naturalnego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: „platyna cena skupu” a sami przekonamy się, że cena za 1 g czystego surowca może być naprawdę korzystna. Warto zatem nie tylko pozbyć się starych urządzeń i oddać je do recyklingu, ale również na tym skorzystać finansowo i zadbać o środowisko.

Dodaj komentarz