Jakie jest przeznaczenie zawiesi linowych?

Zawiesia linowe jak powszechnie wiadomo są jednym z najważniejszych osprzętów nowoczesnych urządzeń dźwigowych, które stosowane są nie tylko w przemyśle. Zawiesia wykorzystywane są nie tylko do chwytania, ale również do podnoszenia i transportowania różnorodnych elementów konstrukcji i ładunków.

Co warto wiedzieć o zawiesiach?

Producenci do produkcji zawiesi używają różnych materiałów i komponentów. Najważniejszymi częściami zawiesia są cięgna, które wykonane są zazwyczaj z liny stalowej albo łańcucha. Niektórzy producenci wykonują cięgna z poliestru, poliamidu albo polipropylenu.

Główny podział wynika z liczby cięgien, które występują w danym zawiesiu. Do wyboru są zawiesia jednocięgnowe i wielocięgnowe, które poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Na szczególną uwagę zasługuje także zakończenie zawiesi. W zależności od potrzeb, można spotkać się z hakami, szaklami, ogniwami albo specjalnymi uchwytami, które zaprojektowane są indywidualnie do konkretnych ładunków.

Najważniejsze parametry zawiesi?

Głównym parametrem charakterystycznym zawiesi linowych jest oczywiście ich długość oraz dopuszczalne obciążenie robocze – DOR. W przypadku jenodcięgnowych zawiesi linowych producenci podają DOR nie tylko do pracy prostej, ale również opasania.

W przypadku zawiesi wielociagnowych DOR także podawany jest dla dwóch różnych przypadków pracy, ale jest to nieco bardziej skomplikowane. W pierwszej metodzie brany jest pod uwagę przede wszystkim kąt alfa, który występuje pomiędzy poszczególnymi zawiesiami. W drugiej metodzie brany jest pod uwagę z kolei kąt beta, który określa odchylenia zawiesi od pionu.

Jakie przeznaczenie?

Zawiesia linowe wykonane z wytrzymałej liny stalowej są zawiesiami ogólnego stosowania, dlatego też znalazły one bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Oryginalne zawiesia linowe przeznaczone są przede wszystkim do zawieszania na haku dźwignicy albo wielu innych urządzeń dźwignicowych.

Pamiętać należy jedynie o tym, że linowe zawiesia nie mogą być wykorzystywane do transportowania ludzi. Atestowane zawiesia wykorzystywane są głównie w przemyśle i transporcie. Osprzęt tego typu znacząco ułatwia prace związane na przykład z przeładunkiem, przemieszczaniem albo podnoszeniem różnorodnych gabarytów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

Dodaj komentarz