Niestety żyjemy w klimacie, który wymaga palenia w sezonie zimowym. Od paru lat ten sezon nieco się wydłuża ze względu na zimne wiosenne i jesienne dni. Bardzo często trzeba ogrzewać mieszkanie jeszcze w maju, a zaczyna się palić w piecu nawet we wrześniu. Dlatego ważne jest, aby wybrać dobry węgiel, który da dużo ciepła i będzie się wolno palić.
Gdzie kupić węgiel na zimę?
Skład węgla to najlepsze miejsce, aby kupić opał. Na składzie można znaleźć węgiel pochodzący w różnych kopalni o różnej kaloryczności oraz wielkości. Dostępny jest także koks, miał, a niekiedy również drewno kominkowe lub na rozpałkę. Wszystko zależy od wielkości składu węgla.
Węgiel można kupić na tony lub na workowany. Ten drugi rodzaj dostępny jest także w sklepach budowlanych. Oczywiście węgiel workowany jest nieco droższy od tego kupowanego na tony. Ale warto mieć taką alternatywę, w przypadku gdy zabrało węgla lub chcemy wypróbować jakiś nowy rodzaj.
Jak wybrać dobrej jakości węgiel?
Skład węgla posiada w swojej ofercie wiele rodzajów opału i czasami ciężko się zdecydować. Zwłaszcza osoby, które nie mają doświadczenia w tej materii mogą mieć problem. Warto przed zakupem dowiedzieć się od sąsiadów, czym palą oraz poczytać informacje w internecie. Należy dobrać węgiel wielkością do rozmiarów pieca oraz zwrócić uwagę, ile ciepła daje węgiel. Oznaczone jest to poprzez kaloryczność. Im kaloryczność jest wyższa, tym daje on więcej ciepła.
Do pieca w podajnikiem najlepiej nadaje się ekogroszek. Można także kupić go w workach, gdyż jeden worek odpowiada jednemu wsadowi do pieca. Jest to bardzo oszczędne rozwiązanie nie wymagające dużego wysiłku i pracy. W małych mieszkaniach i piecach nie wolno palić koksem. Węgiel powinien być średniej wielkości. W piecach kaflowych najlepiej sprawdza się mały węgiel o wysokiej kaloryczności.
Ile kosztuje węgiel?
Ceny węgla różnią się od siebie, czasami bardzo znacząco. Można kupić tonę węgla za 700 złotych oraz za 1000 złotych. Wszystko zależy od miejsca, w którym jest on wydobywany. Ale także ważnym czynnikiem warunkującym wysokość ceny jest wielkość bryły oraz kaloryczność.
Węgiel workowany jest nieco droższy. Przeważnie jego cena na 100 kilogramach jest wyższa o około 10 złotych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.