Czym jest i jak działa rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika to praktyczna maszyna rolnicza, używana do dystrybucji nawozu na polu. Zwykle składa się z przyczepy holowanej za ciągnikiem, z mechanizmem obrotowym napędzanym przez przystawkę odbioru mocy ciągnika. Czym charakteryzuje się ten sprzęt?

Budowa rozrzutnika obornika

Rozrzutniki obornika powstały jako jednostki napędzane mechanicznie, które mogły być ciągnięte przez konia lub zespół koni. Wiele rozpylaczy tego typu jest nadal produkowanych obecnie, głównie w postaci małych jednostek, które można wyciągnąć za większym traktorem ogrodowym lub pojazdem terenowym. W ostatnich latach opracowano jednostki hydrauliczne i napędzane wałem odbioru mocy, które oferują różne prędkości pracy.

Wiele modeli zaprojektowanych jest z wyjmowanymi mechanizmami obrotowymi (naganiaczami), dołączanymi przedłużeniami bocznymi i klapami do przeciągania posiekanej paszy, ziaren zbóż i innych roślin uprawnych. Większość odmian obornika składa się z komponentów takich, jak górny ubijak, dolny ubijak oraz rozszerzacz. Uzupełniające maszyny rolnicze części nabyć można w dobrym sklepie.

Części do rozrzutników obornika

Górny ubijak znajduje się na górze, nieco przed dolnym ubijakiem. Główną jego funkcją jest rozbijanie lub rozrywanie dużych płatów roślin, aby można je było łatwo sproszkować. Dolny ubijak jest umieszczony w dolnej części, a jego praca jest podobna do tej, wykonywanej przez górny. Biegnie w kierunku przeciwnym do głównego koła.

Obecnie większość rozrzutników wyposażonych jest w rozsiewacze do rozprowadzania obornika. Element ten posiada ślimak spiralny, w którym połowa ostrzy jest ustawiona pod kątem, dzięki czemu da się obrócić nawóz na drugą stronę. Uzupełniające maszyny rolnicze części zamienne są najlepszym sposobem na przywrócenie pełnej sprawności sprzętu oraz znaczące wydłużenie całkowitego okresu jego eksploatacji.

Rodzaje rozrzutników obornika

Rozrzutniki z podłożem pobierają napęd z koła rozrzutnika. W tym przypadku dostępne są oddzielne rozsiewacze nawozów, w których nawóz jest wypychany za pomocą śmigła mającego wiele łopatek. Ilość nawozu, który należy nałożyć, regulowana jest poprzez przesuwaną płytkę podającą. Można to obsługiwać za pomocą dźwigni.

W sklepach dostępny jest także specjalny, granulowany sprzęt do nawożenia. Służy do rozsiewu granulowanych nawozów i zapewnia większą równomierność od pozostałych rozrzutników.

Podczas jego stosowania, nasiona i nawóz nigdy nie mogą stykać się ze sobą. Jeżeli ziarno wejdzie w kontakt z nawozem, może opóźnić kiełkowanie nasion.

Dodaj komentarz