Haki skracające a ekstremalne warunki pracy

Zawiesia linowe to pomysłowe układy mechaniczne, które są wręcz stworzone dla dużych obciążeń. To samo dotyczy zamontowanych na nich haków skracających, które również są zaprojektowane dla DOR rzędu nawet 20 – 25 ton. Jednym słowem oznacza to, że haki muszą być zaprojektowane ze szczególną starannością.

Temperatura pracy

Ciekawym parametrem pracy haków skracających jest ich zróżnicowana temperatura pracy. Większość z nich doskonale radzi sobie w temperaturze – 30, a nawet – 40 stopni Celsjusza. Co ciekawe, na rynku można znaleźć również i taki osprzęt, który jest stworzony dla jeszcze niższych temperatur.

A jaka może być maksymalna temperatura pracy takiego układu? Otóż większość haków skracających jest zaprojektowana dla temperatur dochodzących do 200 stopni Celsjusza. Co ciekawe, stal wchodzą w skład takiego haka nie ulega osłabieniu nawet i przy tak wysokich temperaturach. Efekt ten można było uzyskać jedynie po umiejętnym dodaniu poszczególnych składników stopu.

Odporność na przeciążenia

W związku z tym, że zawiesia linowe muszą być z reguły odporne na oddziaływanie ostrych krawędzi, tą samą właściwość muszą posiadać haki skracające. Cecha ta wymagana jest zwłaszcza w trakcie transportu trudnych i wymagających obiektów o nieregularnych kształtach, które na dodatek posiadają ostre krawędzie.

O tym, jak niebezpieczne krawędzie mogą to być, świadczą m.in. parametry zawiesi. Ich maksymalne obciążenie jest zwykle bardzo duże, ale na skutek oddziaływania wspomnianych, ostrych płaszczyzn tnących wartość tego obciążenia może spaść o połowę. Czasem oznacza to redukcję nośności o nawet kilka ton!

Wiatry i przetarcia

Największym wyzwaniem dla haków skracających są gwałtowne wiatry. To one prowadzą do stopniowego otarcia powierzchni lin, a co za tym idzie – do utraty nośności całego zespołu. Na szczęście większość haków montowana jest w ten sposób, by wytrzymać – wraz z całym zawiesiem długotrwałe tarcie i to nawet po ostrych krawędziach.

Podsumowując, zarówno zawiesia linowe jak i umocowane na nich haki skracające to elementy, które są narażone na pracę przy bardzo dużych obciążeniach. Mimo to ich specyficzna konstrukcja zapewnia im maksymalną trwałość i to nawet w warunkach tarcia lub intensywnie zmieniających się temperatur.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz