Jakie manometry do gazu wybrać?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się manometry elektroniczne. Mowa tutaj o urządzeniach, które bazują na dość prostych konstrukcjach analogowych, które wzbogacone są specjalnym czujnikiem, procesorem i wyświetlaczem. Warto wspomnieć jednak o tym, że manometry elektryczne są mniej precyzyjne niż tradycyjne manometry analogowe.

Manometry cieczowe

Profesjonalne manometry cieczowe, to nic innego jak popularna U-rurka, która wyróżnia się bardzo prostą konstrukcją. Rurka w kształcie litery U posiada dwa otwarte końce i wyskalowane ramiona. Manometry cieczowe jak sama nazwa wskazuje częściowo wypełnione są cieczą.

Manometry tego typu wykorzystywane są na szeroką skalę przede wszystkim do precyzyjnych pomiarów ciśnienia gazów. Jeden koniec rurki jak powszechnie wiadomo wystawiony jest na działanie ciśnienia zewnętrznego. Jeżeli chodzi o drugi koniec rurki, to znajduje się on z kolei w układzie mierzonym. Ciśnienie wywołuje przepychanie cieczy z jednego ramienia rurki bezpośrednio do drugiego. Z pomocą dołączonej skali można odczytać wartość wychylenia.

Manometry cieczowe w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb można wyskalować w dowolnej jednostce. Godne polecenia są przede wszystkim nowoczesne manometry glicerynowe, które w swoim składzie nie posiadają wody i rtęci.

Manometry sprężynowe

Sprężynowe manometry występują ze sprężynową rurką albo charakterystyczną przeponą. Nowością na rynku są manometry mieszkowe. Urządzenia tego typu charakteryzują się nietypową konstrukcją, która jest zamknięta z jednej strony, w której odczyt ciśnienia możliwy jest do dokonania poprzez zmianę energii potencjalnej sprężystości, która wywołana jest zmianą ciśnienia.

Jeżeli chodzi o sprężynowe manometry do gazu, to największym zainteresowaniem cieszą się rurki Bourdona, których zasada działania jest bardzo prosta i intuicyjna. Warto wspomnieć o tym, że właśnie tego typu rurki wykorzystywane są w nowoczesnych manometrach cyfrowych, co jest oczywiście najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości. W modelach tych wskazówki wychylające zastąpiono specjalnymi czujnikami sprzężonymi bezpośrednio z procesorem. Manometry do gazu tego typu są w chwili obecnej najlepszą alternatywą dla popularnych puszek membranowych.

Manometry do gazu dostępne są w ofercie Pascal s.c..

Dodaj komentarz