Czy akumulatory NiMH posiadają „efekt pamięci”?

Spora część urządzeń elektronicznych zasilana jest za pomocą akumulatorów wielokrotnego ładowania. Najpopularniejsze obecnie odmiany to ogniwa litowo-jonowe bądź litowo-polimerowe, jednak wersje niklowo-wodorkowe (NiMH) wciąż są w powszechnym użyciu. Sprawdzamy czy posiadają one „efekt pamięciowy”, polegający na mniejszej pojemności po niepełnym rozładowaniu.

„Efekt pamięci” – czym się objawia?

Na początku powinniśmy powiedzieć kilka słów więcej na temat enigmatycznego efektu pamięciowego. Występuje on w ogniwach wielokrotnego ładowania różnego rodzaju, jednak w niektórych jest większy, a w innych niemal całkowicie wyeliminowany. Akumulator NiMH również ulega mu do pewnego stopnia, jednak o wiele mniej niż ogniwa NiCD (niklowo-kadmowe) starszej generacji. Objawia się on w momencie, gdy nie do końca pozbawione energii akumulatory poddamy procesowi ładowania. Może się wtedy okazać, że nie będą one w stanie dostarczyć takiej pojemności, jaką zadeklarował producent.

Czy problem dotyczy technologii NiMH?

W przypadku ogniw niklowo-wodorkowych w znacznym stopniu rozwiązano kwestię efektu pamięci, jednak nie można powiedzieć by nie występował on wcale. Ponownie ładując nie do końca rozładowany Akumulator nimh da się zauważyć nieco zmniejszoną pojemność i wobec tego krótszą pracę. Jednak efekt ten nie jest na tyle niewielki, że bez testowania za pomocą specjalistycznego sprzętu możemy nawet nie zauważyć, że np. nasz aparat cyfrowy zrobił kilkanaście zdjęć mniej, zanim zabrakło mu energii.

Odzyskiwanie utraconej pojemności

Na szczęście pojemność, która nie może być efektywnie wykorzystana z powodu efektu pamięciowego, można bardzo odzyskać. Wystarczy kilka razy z rzędu rozładować akumulator NiMH całkowicie (napięcie spoczynkowe poniżej 1,0 V) oraz naładować ponownie do pełna. Parę takich cykli jest wystarczające, by ogniwo znów zaczęło gromadzić pełną, przewidzianą przez producenta ilość energii. Jednak w przypadku ogniw niklowo-wodorkowych, gdzie efekt pamięci nie jest mocno odczuwalny dla użytkownika, nie musimy koniecznie zaprzątać sobie tym głowy.

Dodaj komentarz