Wyświetlacze LCD – charakterystyka i zastosowanie

Zaawansowane zdobycze technologii pozwalają na ciągły rozwój wielu gałęzi przemysłu. Nowoczesne urządzenia mają ogromny wpływ między innymi na jakość oraz szybkość pracy, stopniowo wypierając przestarzałe i niepraktyczne rozwiązania.

Czym jest wyświetlacz LCD?

Wyświetlacz LCD to urządzenie, dzięki któremu wyświetlany jest obraz. Zasada działania wyświetlacza tego typu opiera się na zmianie polaryzacji światła, co jest wynikiem zmiany orientacji cząsteczek ciekłego kryształu. Na zmianę orientacji cząsteczek wpływa z kolei przyłożone pole magnetyczne.

Każdy wyświetlacz ciekłokrystaliczny musi składać się z 4 obowiązkowych elementów, które odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie. Pierwsza składowa urządzenia to komórki, w których umieszczona jest nieduża ilość ciekłego kryształu. Dodatkowo w wyświetlaczu LCD znajdują się także elektrody, które stanowią źródło pola elektrycznego, działającego bezpośrednio na cząsteczki ciekłego kryształu. Kolejny ważny element urządzenia stanowią dwie cienkie folie – jedna z nich pełni rolę analizatora, a druga polaryzatora. W każdym wyświetlaczu LCD koniecznie musi znaleźć się także źródło światła.

Gdzie stosuje się wyświetlacze LCD?

Wyświetlacze LCD znajdują szereg różnorodnych zastosowań – rozwiązania tego typu są powszechnie spotykane nie tylko w przemyśle, ale także w wielu dziedzinach życia codziennego. Wyświetlacz tego typu można spotkać między innymi w nowoczesnych monitorach komputerowych czy telewizorach.

Ze względu na niewielki pobór mocy wyświetlacze LCD znalazły zastosowanie również w małych urządzeniach przenośnych. Stosuje się je między innymi w telefonach komórkowych, zegarkach czy kalkulatorach, czyli wszędzie tam, gdzie zasilanie odbywa się przy pomocy baterii.

Najważniejsze zalety matryc LCD

Wyświetlacze LCD posiadają szereg zalet, a jedną z nich jest między innymi stosunkowo niewielka waga. Dodatkowo matryce tego typu charakteryzują się także lepszą jakością obrazu, która gwarantuje uzyskanie większej głębi koloru.

Dzięki temu, że każdy piksel w wyświetlaczach LCD jest włączany oddzielnie możliwym staje się zniwelowanie problemu niestabilnego obrazu. Dodatkową zaletą matryc ciekłokrystalicznych jest również stosunkowo niewielkie zużycie prądu, które pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z korzystaniem z urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz