Czy warto segregować śmieci?

Segregowanie odpadów to dzisiaj nie tylko ważny temat do rozmów ale również konieczność. Z jednaj strony to prawny obowiązek do którego musimy się dostosować, a z drugiej jest to również konieczność, która wprost wynika z troski o stan środowiska naturalnego. Czy można dodatkowo odnieść z tego jakieś korzyści?

Czy segregowanie odpadów to obowiązek?

Według obiegowej opinii segregowanie odpadów nie jest żadnym obowiązkiem, ale możliwością, na którą można się godzić, albo nie. Czy tak jednak faktycznie jest. Wystarczy jednak krótka lektura obowiązujących ustaw, żeby stwierdzić, że segregowanie śmieci traktowane jest w prawie, jako obowiązek każdego z nas. Oczywiście można również nie segregować, ale w takim wypadku należy więcej płacić za wywóz odpadów, a część z tek kwoty przeznaczona jest właśnie na segregację.

Jak pokazuje doświadczenie, niezależnie od tego, czy segregowanie śmieci traktuje się jak obowiązek, czy też nie, można na nim w pewnej mierze zarobić (choć należałoby racze powiedzieć: odzyskać wydane wcześniej pieniądze). Niezależnie od opinii i indywidualnych decyzji segregowanie części odpadów jest zawsze obowiązkowe. Należą tu między innymi: odpady niebezpieczne, odpady medyczne, zepsuta elektronika.

Dlaczego warto segregować odpady?

Odpady warto segregować z wielu powodów, ale w większości mają one związek z podejściem do środowiska naturalnego. Tak proste rozwiązanie jak odbiór makulatury w punkcie mogą znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w okolicy.

Każdy odpad (jakim jest na przykład papier) może trafić do spalarni, albo zostać w jakiś sposób wykorzystany powtórnie. Dzisiaj mało już jest śmieci, których nie da się w żaden sposób wykorzystać. Odbiór makulatury w punkcie skupu pozwala na przykład na wykorzystanie jej do produkcji papieru nieco gorszej jakości, ale świetnie nadającego się do innych celów. Tak często powstaje papier toaletowy, czy tektura do opakowań.

Czy można na tym zarobić?

Zarobić na segregowaniu odpadów można w prosty sposób. W punkcie odbioru makulatury co prawda nie uzyska się dużych kwot, ale pozwalają one w pewnej mierze odzyskać wydatki poczynione na papier. W pewnej mierze zarobić można również na sprzedaży aluminium z opakowań w punkcie skupu metali kolorowych.

Największym zyskiem jest jednak mniej zniszczone środowisko. Bezpośrednio zyskujemy tu przede wszystkim mniej zanieczyszczone powietrze, które potrzebne nam jest do życia. Zysk z segregacji śmieci jest więc większy niż się to najczęściej podejrzewa.

Dodaj komentarz