Odbiór makulatury jest dochodowym biznesem

Makulatura jest jednym z surowców wtórnych, ale jest surowcem niewymagającym zbyt wiele zachodu. Wystarczy tylko ją odebrać, posegregować i odsprzedać dalej. Z tego też względu jest to najbardziej chodliwy surowiec wtórny. W odbiorze makulatury specjalizuje się wiele firm. Jednostkowy zarobek nie jest może tak duży, ale całościowo wychodzi całkiem niezła suma.

Skąd odbierać makulaturę?

Dzisiaj w wielu gospodarstwach domowych segreguje się śmieci i w takiej formie wynosi się je z domu. Prywatnym osobom taki układ pasuje, opłacają co miesiąc określoną kwotę i odbiór makulatury i innych surowców mają zapewniony. Tony makulatury produkują biura, urzędy i korporacje. W tym przypadku opłata za odpady segregowane całkowicie się nie opłaca, bo jest zbyt wysoka. Zresztą po co płacić za coś, co ktoś odbierze regularnie i całkowicie bezpłatnie.

Biznes oparty na odbiorze makulatury jest o tyle dochodowy, że z jednej strony za odbiór nic się nie płaci, a z drugiej strony posegregowany odpad się odsprzedaje. Dlatego firmy zajmujące się odbiorem makulatury, najczęściej i najchętniej odbierają ją z biur.

Owca cała i wilk syty

Odbiór makulatury bezpośrednio z biur czy urzędów jest opłacalny dla obu stron. W tym wypadku i owca jest cała i wilk syty. Pracownicy biur mają problem z głowy, a firmy zajmujące się odbiorem makulatury, mają produkt do dalszego odsprzedania.

Ponadto odbiór makulatury odbywa się razem z dodatkowymi usługami. Skrupulatnie niszczone są określone dokumenty, które po zniszczeniu poddawane są recyklingowi, a firmy, które odbierają makulaturę dodatkowo jeszcze produkują kartony.

Ogromna konkurencja

Jest bardzo duża konkurencja w odbiorze makulatury. Tutaj wszystko jest przemyślane, a wszelkie działania ze sobą powiązane. Największe biurowce umieszczone są w centrum miast. Trudno jest do tych miejsc dojechać zbyt dużym samochodem, a jeszcze trudniej zaparkować. Dlatego odbierający makulaturę dysponują małymi samochodami i odbierają surowiec częściej, ale mniejszymi partiami.

Ponadto partie makulatury są dokładnie segregowane, zanim trafią do wielkich potentatów, którzy recyklingiem się zajmują. Cena za kg makulatury jest zależna od jej rodzaju, dlatego tak bardzo ważne i istotne jest dokładne jej posegregowanie. Uważa się, że ta opłata to około 0,6 – 0,8 złotego za 1 kg makulatury. Niby niewiele, ale tego typu surowca wtórnego jest na rynku bardzo dużo. Firmy, które dbają o swoje interesy zarobić na makulaturze mogą naprawdę dobre pieniądze. Dodatkowo ich poszczególne usługi też są płatne.

Dodaj komentarz