Segregacja odpadów obowiązuje każdego Polaka od 1 lipca 2017 roku. Większość z nas przyzna, że segregacja śmieci utrudnia życie. Wiąże się z koniecznością znalezienia dodatkowego miejsca na worki oraz czasu na segregację. W końcu odpady spożywcze muszą być oddzielone od szkła czy plastiku.
Problemy z segregacją odpadów
Gminy i miasta chcą zmusić swoich mieszkańców do segregowania odpadów, dlatego też cena za wywóz śmieci jest stosunkowo niska. Nawet dwukrotnie więcej zapłacą za śmieci osoby, które nie segregują swoich odpadów.
Kłopotem jest konieczność znalezienia miejsca na worki foliowe lub całe kosze, do których trafiają opady. W końcu nie każda posesja ma odpowiednią przestrzeń, którą można do tego celu zagospodarować.
Segregacja wymaga czasu – śmieci trzeba rozdzielić do odpowiednich worków, przy czym różne odpady są odbierane w inne dni tygodnia. Dla wielu mieszkańców jest to utrudnieniem.
Segregacja bioodpadów
Największym problemem okazuje się segregacja tzw. bioodpadów. Są to odpady spożywcze – obierki z warzyw i owoców, fusy, resztki z obiadu i inne odpady spożywcze, które wytwarzamy na co dzień.
Warto pamiętać, by do odpadów biodegradowalnych nie wrzucać mięsa czy kości. Takie śmieci trafiają do worków z odpadami zmieszanymi i nie nadają się do recyklingu.
Dużym problemem jest nietrwałość bioodpadów, które szybko się psują i wydzielają nieprzyjemne zapachy. Jest to bardzo uciążliwe szczególnie latem.
Dlaczego warto segregować odpady?
Mimo wszystko, odpady warto segregować, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać. Recykling pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji i sprzyja wielokrotnemu wykorzystywaniu wielu materiałów.
Recykling jest w modzie. Promują go gwiazdy i celebryci, którzy również segregują śmieci, pokazują się w „starych” ubraniach czy wykorzystują ekologiczne gadżety – wiele z nich pochodzi właśnie z recyklingu!
Segregowanie odpadów pozwala na ochronę naturalnego środowiska, zmniejszenia ilości szkła i plastiku, które zaśmiecają naszą planetę. Recykling sprawia, że planeta ma szansę przetrwać dla przyszłych pokoleń.
Jak segregować?
Segregacja jest stosunkowo prosta i wymaga umieszczania odpadów w określonych workach lub koszach. Informację odnośnie tego, co wrzucamy do worków, znajdziemy choćby w sieci.
W workach żółtych umieszczamy plastik i wszelkie foliowe opakowania. W workach zielonych jest miejsce na opakowania szklane. Worki brązowe zawierają odpady biodegradowalne.
Odpady, które nie nadają się do segregacji, należy gromadzić w zwykłych koszach – są one nazywane odpadami zmieszanymi.