Specjalistyczne preparaty do szamba

Jeśli kiedykolwiek szukałeś środków do szamba, to na pewno wiesz jak jest ich wiele. Preparaty do szamba mogą uginać sklepowe półki. Laik może mieć poważny problem z wyborem najlepszego środka. Co trzeba, więc wiedzieć zanim pójdzie się na zakupy?

Aktywizatory bakteryjne

Podstawowy środek do szamba jaki powinien znaleźć się w każdym domu, w którym znajduje się zbiornik na nieczystości, to aktywizator bakterii. Mikroorganizmy te rozkładają materię organiczną. Aktywizatory pobudzają bakterie do działania i ułatwiają namnażanie się ich. Dzięki nim bakterie mogą rozwijać się bez dalszego udziału człowieka. Samodzielnie kolonizują zbiornik i wspomagają one usuwanie osadów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Dezynfekcja

Czasem równowaga biologiczna w szambie zostaje zaburzona. Wtedy odpowiedzią jest dobrze dobrana chemia do szamba. Są to środki przeznaczone do dezynfekcji szamba. Ich zadaniem jest usunięcie wszystkich bakterii. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to pewnego rodzaju paradoks. Preparaty do szamba mają przecież wspomagać rozwój bakterii. Czasami jednak sprawy wymykają się spod kontroli. Wtedy łatwiej jest zacząć kolonizację zbiornika od początku niż starać się odzyskać raz utraconą równowagę mikrobiologiczną. Takie rozwiązanie jest szybsze i tańsze.

Udrażnianie rur

Każdy posiadacz szamba wie, że do udrażniania rur w domu nie należy używać silnych środków chemicznych. Trafiają one później do zbiornika i mogą przyczynić się do rozchwiania równowagi mikrobiologicznej. Dostępna jest jednak chemia do szamba, która udrażnia także rury. Pozwala ona na pozbycie się zastojów, ale w sposób łagodny, czyli taki który nie zniszczy ekosystemu zbiornika.

Zalegające tłuszcze

Środek do szamba może też pomagać w usuwaniu tłuszczy. Zazwyczaj tłuszcze oblepiają wewnętrzną stronę rur i mogą nawet zmniejszać ich średnicę. Żeby się pozbyć zalegających warstw należy udrożnić rury. W przypadku tłuszczy, zwykłe udrażniacze mogą nie pomóc. Lepiej jest usunąć je wyspecjalizowanym preparatem. Rozpuści on tłuszcz i nie pozwoli by stworzył on kożuch na powierzchni nieczystości w zbiorniku. Dzięki temu nie będzie problemów z powstawaniem brzydkiego zapachu. Tłuszcz nie będzie też stanowił problemu w czasie wypompowywania nieczystości. Z całą pewnością szambiarka sobie z nim poradzi.

Dodaj komentarz