Czym dokładnie jest energia bierna pojemnościowa?

Zdecydowana większość użytkowników niestety nie ma świadomości w jaki sposób energia bierna pojemnościowa przyczynia się do większych rachunków za energię. Kompensacja mocy biernej co to jest? Warto również wiedzieć dlaczego kompensacja mocy biernej jest niezbędna i w jaki sposób można przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną.

Kompensacja mocy biernej co to jest?

Kompensacja mocy biernej obliczenia to w najprostszym możliwym ujęciu zastosowanie urządzeń, które wpłyną na zmniejszenie emitowanej mocy biernej. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że obwód prądu cechuje się tym, iż posiada trzy rodzaje mocy. należy do nich zaliczyć czynną (jest ona zamieniana na użytkową pracę), bierną (występuje pomiędzy źródłem, a danym odbiornikiem energii), także pozorną (jest to geometryczna suma mocy biernej i czynnej). Ponadto nie można zapomnieć, że energia bierna pojemnościowa może zostać pobrana, a następnie będzie łączyć się np. z piecami, silnikami.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest potrzebna?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że dwa rodzaje biernej mocy doprowadzają nie tylko i wyłącznie do strat cieplnych, ale również oddziałują na zmniejszenie sprawności linii kablowych czy transformatorowych. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że dostawcy będą zarabiali na tym, że dostarczą użytkownikom jak największą możliwą ilość energii czynnej, przy najmniejszych stratach. Kompensacja mocy biernej obliczenia umożliwia bowiem zarówno na obniżenie współczynnika mocy, jak i wydłużenie elementów sieci zasilających czy żywotności kabli. Nie można również zapomnieć o fakcie, że zmniejszy się także spadek składowej prądu.

Użytkownicy niestety bardzo często nie zdają sobie sprawy, że bardzo duża ilość wytworzonej mocy biernej w rezultacie będzie się przekładała na zdecydowanie większy rachunek za energię elektryczną. Konieczny podkreślenia jest również fakt, że współczynnik mocy biernej, który jest tolerowany przez dostawców prądy wynosi od 0,2 do 0,4. W przypadku, gdy dany użytkownik przekroczy współczynnik, który został ustalony przez operatora, będzie miał naliczane dodatkowe opłaty. Rekomendowane jest zatem zaopatrzenie się w potrzebne urządzenia kompensacyjne, do których należy zaliczyć baterie kondensatorów. Umożliwi to zmniejszenie ostatecznej kwoty rachunku.

Dodaj komentarz