Co trzeba wiedzieć o topnikach do lutowania?

Elektronicy i robotycy każdego dnia lutują dziesiątki metalowych elementów. Lutowanie jest jednym z najbardziej podstawowych procesów wśród wszystkich fanów amatorskiej elektroniki, bez którego tworzenie własnych urządzeń byłoby praktycznie niemożliwe. Niestety często zapomina się o tym jak ważne jest użycie dobrego topnika do lutowania.

Rola topników podczas lutowania

Topniki do lutowania powstały z myślą o oczyszczaniu lutowanych powierzchni z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zwykle powstają one wskutek reakcji ciekłego metalu z atmosferą, a ich obecność wpływa nie tylko na wygląd łączenia, ale również na jego jakość i odporność na uszkodzenia.

Użycie dobrego topnika skutecznie odtlenia lutowaną powierzchnię, co pozwala na łatwe pozbycie się z niej wszelkich związków niemetalicznych. Często poprawia on też trwałość samego łączenia, które musi odznaczać się najwyższym stopniem wytrzymałości.

Jaki topnik do lutowania wybrać?

Istnieje wiele rodzajów topników, jednak głównie dzieli się je ze względu na wykazywaną aktywność. Topniki do lutowania mogą zawierać duże lub nikłe ilości aktywatora, co ma wpływ na ich właściwości czyszczące i żrące. Im lutowana powierzchnia jest bardziej podatna na zanieczyszczenia, tym silniejszego topnika trzeba użyć.

Topniki do lutowania różnią się także konsystencją. Na rynku można znaleźć topniki w formie stałej, ciekłej, a także topniki w formie żelu. Wyboru oczywiście należy dokonać na podstawie własnych preferencji, ponieważ każdy z tych trzech topników do lutowania ma inny sposób nakładania i usuwania z lutowanej powierzchni. Najłatwiej jest jednak używać topnika w żelu, dlatego idealnie sprawdzi się on dla amatorów robotyki i elektroniki.

Jak stosować topniki?

Każdy topnik należy nałożyć na lutowaną powierzchnię dopiero po ręcznym oczyszczeniu jej z zabrudzeń, na przykład za pomocą szczoteczki lub ścierki. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest on substancją żrącą, W każdym przypadku najlepiej rozprowadzać go pędzelkiem lub w specjalnych rękawiczkach ochronnych, jednak gdy topnik jest silnie żrący należy zachować szczególną ostrożność podczas jego nakładania.

Nie można też zapomnieć o tym, że po skończeniu lutowania nadmiar topnika trzeba koniecznie usunąć. Może on powodować korozję lub inne zniszczenia łączonych elementów. Każdy rodzaj topnika ma inny sposób usuwania – jeden trzeba usunąć silnym rozpuszczalnikiem, a do drugiego wystarczy zwykła woda.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz