Czym jest monitor oled?

Tak zwane OLED-y są na rynku dopiero od kilku lat, jednak już zdążyły podbić serca klientów. Jaki zatem jest fenomen tej technologii i czy w ogóle są monitory OLED?

Technologia OLED

Ta nowoczesna technologia jest dość nowa na rynku sprzedaży. Określenie ,,ekrany organiczne” jest bardzo często wykorzystywane podczas omawiania zalet tego rozwiązania. Monitor OLED zatem oznacza wyświetlacz, który wykonany jest z organicznych diod elektroluminescencyjnych.

Przede wszystkim ogromną zaletą wyświetlaczy z taką technologią jest bardzo dobre podświetlenie. W porównaniu ze standardowymi wyświetlaczami LCD, technologia OLED stworzyła coś naprawdę niemożliwego.

Jak działa monitor OLED?

Cały wyświetlacz jest zbudowany z wielu warstw bardzo cienkich materiałów organicznych. Te elementy organiczne zaczynają świecić pod wpływem prądu. Wyświetlacz ten nazywany jest samoemisyjnym, gdyż panel samodzielnie wytwarza światło. Dodatkowo zastosowanie białego koloru podświetlenia sprawia, że sam obraz wydaje się być wyraźniejszy i bardziej żywy.

Oczywiście warto zaznaczyć, że wyświetlacz OLED jakie stosowane są w telefonach znacznie różnią się od tych, jakie wykorzystuje się w telewizorach.

Produkcja monitorów OLED

Obecnie najwięcej tego typu sprzętu wypuszcza w świat firma LG. Fakt, że monitory te nie potrzebują dodatkowego źródła podświetlenia, tak jak dzieje się to w przypadku LCD, pozwala na to, że firma ta może produkować znacznie cieńsze telewizory.

Są one znacznie lżejsze od tradycyjnych modeli. Ogromną zaletą tych monitorów jest również fakt, że wyświetlacze OLED są dużo szybsze, gdyż czas ich reakcji wynosi raptem kilka milisekund. Obecnie takie monitory spotkać można w renomowanych sklepach ze sprzętem elektronicznym. Przed ich zakupem warto dokładnie poznać, w jaki sposób funkcjonuje ten sprzęt. Sprzedawcy z chęcią odpowiedzą na liczne pytania klientów.

OLED to technologia, która w przyszłości będzie najbardziej ceniona. Świetna jakość obrazu i stylowy wygląd monitorów skutecznie przekonują klientów do kupna tego typu wyświetlaczy. Oczywiście ich cena być może nie należy do najniższej, ale jakość obrazu jest tego warta. Przed zakupem warto poprosić o pomoc sprzedawcę sklepu elektronicznego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz