Jak działa czujnik optyczny widełkowy?

Przemysłowe czujniki widełkowe zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych urządzeniach optycznych, które w jednej obudowie zamykają nie tylko nadajnik, ale również niezawodny odbiornik.

Jak działa nowoczesny czujnik widełkowy?

Zasada działania czujników widełkowych w dużym skrócie mówiąc do złudzenia przypomina bariery świetlne. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że pracują one na zdecydowanie mniejszych odległościach. W zależności od potrzeb producenci stosują wiązkę światła podczerwonego albo widzialnego (w kolorze czerwonym). Najlepsze urządzenia dostępne na rynku, mogą pochwalić się zasięgiem od 7 do 30 mm. Głównym zadaniem jest oczywiście wykrywanie znaczników i otworów w etykietach albo specjalnych taśmach. Wybierając czujnik optyczny widełkowy warto zwrócić uwagę na rodzaj zamontowanego wyjścia cyfrowego.

Moda na fotoprzekaźniki barierowe

W dzisiejszych czasach w wielu fabrykach stosuje się fotoprzekaźniki barierowe, czyli popularne fotoprzekaźniki widełkowe. Jak wspomniano powyżej nadajniki i odbiorniki znajdują się w jednym korpusie, który zazwyczaj wyróżniają się dość specyficznym kształtem. Fotoprzekaźniki tego typu wykorzystywane są przede wszystkim jako niezawodne bramki, które służą na przykład do wykrywania zakrętek na butelkach albo etykiet na foliach nośnych.

Czujniki białe – co trzeba wiedzieć?

Czujniki widełkowe białe stosowane są głównie w starszych modelach, w których nie można było skorzystać jeszcze z technologii LED. Pomimo przestarzałej technologii czujniki tego typu w dalszym ciągu stosuje się na przykład w czujnikach kontrastu. Ich największym atutem jest to, że doskonale wykrywają różne kolory markerów. Problemy pojawiają się dopiero przy żółtych markerach na białym tle.

Niezawodne czujniki RGB od a do z

Czujnik optyczny widełkowy RGB zazwyczaj ma kilka nadajników w widmie zielonym, czerwonym i niebieskim. Tego typu fotoprzekaźniki stosowane są przede wszystkim w czujnikach koloru i kontrastu. Nowoczesna elektronika czujnika samodzielnie decyduje, które widmo światła najlepiej działać będzie w danej aplikacji. Czujniki widełkowe tego typu stosowane są przede wszystkim w branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej.

Dodaj komentarz