Jak działają systemy SCADA i co można dzięki nim zyskać?

Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają na dostęp do zaawansowanych funkcji wspomagających pracę zakładów przemysłowych w wielu branżach. Wśród często wybieranych systemów znajdują się Supervisory Control And Data Acquisition. Jak działają i jakie niosą ze sobą korzyści?

O systemach Supervisory Control And Data Acquisition

Systemy określane jako Supervisory Control And Data Acquisition, czyli w skrócie SCADA są obecnie jednymi z najczęściej stosowanych systemów informatycznych w różnych branżach przemysłu. To systemy, których zadaniem jest gromadzenie informacji oraz sprawowanie kontroli nad procesami technologicznymi oraz produkcyjnymi.

Systemy te składają się z elementów jak:

– sprzęt – komputery, serowniki PLC, moduły do komunikacji
– technologie komunikacyjne – wspierające przewodowo i bezprzewodowo
– oprogramowanie – dopasowane do rodzaju procesów

Jak działają systemy Supervisory Control And Data Acquisition?

W samym centrum systemu Supervisory Control And Data Acquisition znajduje się baza danych, której celem jest przechowywanie informacji o urządzeniach wchodzących w skład całej sieci. Są to zarówno informacje o aktualnych stanach, jak i o stanach archiwalnych.

Baza za pomocą systemów komunikacyjnych wymienia informacje z pozostałymi elementami sieci z modułami komunikacyjnymi z wykorzystaniem wybranych technologii komunikacji, na przykład standardu Modbus.

System steruje elementami automatycznie, dzięki czemu możliwa jest efektywna automatyzacja procesów. Także działania mogą być zarządzane ręcznie. Systemy pozwalają także na alarmowanie, na przykład o przekroczeniu określonych stanów.

Supervisory Control And Data Acquisition – co można zyskać?

Za pomocą systemów typu SCADA firma może zauważyć szereg korzyści wspomagających jej codzienne funkcjonowanie i pomagających w efektywnym rozwoju w branży.

Przede wszystkim systemy Supervisory Control And Data Acquisition automatyzują procesy, a dzięki temu zmniejszają konieczność prowadzenia ich przez pracowników. To przekłada się również na ich mniejszą zawodność, większą efektywność oraz redukcję ryzyka błędów.

Szereg korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie systemów Supervisory Control And Data Acquisition stanowi przyszłościową inwestycję biznesową dla firm działających w wielu branżach przemysłu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz