Co warto wiedzieć o wciągarkach łańcuchowych?

Wciągarki łańcuchowe są niezwykle prostymi urządzeniami przy uwzględnieniu stosunkowo dużej ilości ciężarku, jaką są w stanie unieść. Są one wykonane z bardzo wysokiej jakości, trwałej stali. W ten sposób są nie tylko bezpieczne, ale również niezawodne.

Co warto wiedzieć o wciągarce łańcuchowej?

Należy mieć świadomość, że omawiana wciągarka łańcuchowa jest wyposażona w dwie pętle łańcuchowe, czyli łańcuch podnoszący i łańcuch ręczny. Łańcuch ręczny umiejscowiony jest na kole, które znajduje się w mechanizmie podnoszącym. Konieczne jest jego wyciągnięcie, by możliwe było podniesienie ładunku.

Warto wiedzieć, że koło znajdujące się wewnątrz mechanizmu posiada kieszenie pozwalające na przemieszczanie kółka łańcuchem ręcznym. Z kolei łańcuch podnoszący może by tylko podnieść mechanizm podnoszący, ale również obniżyć obciążenie. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że na końcu łańcucha będzie znajdował się hak, na którym możliwe jest zamocowanie zawiesi czy łańcuchów.

Jak zbudowana jest wciągarka łańcuchowa?

Nie można zapomnieć, że na szczycie obudowy omawianego urządzenie umieszczony jest haczyk. Dzięki niemu możliwe jest przymocowanie wciągarki do zamocowania sufitu czy wózka. Należy mieć świadomość, że zdecydowana większość podnośników dostępnych na rynku wyposażonych jest w haki obrotowe.

Można je zatem bez większego problemu obrócić nawet o 360 stopni. Warto zaznaczyć, że mechanizm podnoszący będzie składał się z napędu wału, osi, zęba, kół zębatych, a także koła zębatego. Ponadto w znacznej większości urządzeń znajduje się także hamulec łańcuchowy, którego zadaniem jest uniemożliwienie obciążenia ładunku.

Jak działa manualna wciągarka łańcuchowa?

W celu podniesienia ładunku operator będzie wyciągał łańcuch ręczny. Doprowadzi to do obrotu koła, a także osi. Należy zaznaczyć, że wewnątrz mechanizmu podnoszącego umieszczonych jest kilka biegów. Zdecydowanie zwiększają one pracę mechaniczną w przypadku ciągnięcia łańcucha kilkanaście razy.

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy łańcuch ręczny będzie ciągnięty, zadaniem zębatki jest obracanie wału napędowego, a także kół zębatych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że większe koła zębate będą poruszały się zdecydowanie wolniej niż małe koła zębate. Tworzą jednak znacznie większą siłę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz