Jakie są największe atuty paneli PV?

Można zaobserwować, że panele PV z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie są najbardziej istotne atuty wspomnianego rozwiązania? Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne?

Niższe rachunki za prąd

Należy mieć świadomość, że najczęściej wymienianym argumentem przemawiającym za zaopatrzeniem się w panele PV jest możliwość płacenia niższych rachunków za energię elektryczną. Warto wiedzieć, że z przykładowej instalacji o mocy 1 kWp możliwe jest wyprodukowanie 1100kWh energii rocznie.

Statystyczna rodzina pobiera rocznie na potrzeby gospodarstwa domowego do 5000 kWh energii. Oznacza to tym samym, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp może wyprodukować nawet 76% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Bezobsługowość instalacji

Kolejną zaletą omawianego rozwiązania jest bezobsługowość. Trzeba wiedzieć, że od inwestora nie jest wymagana żadna ingerencja po dokonaniu montażu paneli. Jak wiadomo zarówno produkcja energii, jak i jej przesył są automatyczne. Oznacza to tym samym, że eksploatacja instalacji będzie praktycznie bezkosztowa.

Rekomendowane jest jednak regularne sprawdzanie stanu modułów. Warto usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że moduły fotowoltaiczne najbardziej renomowanych producentów będą charakteryzowały się ogromną trwałością. Doskonałym potwierdzeniem może być gwarancja producentów na nominalną moc wyjściową 80% przez ponad 25 lat.

Ochrona środowiska

Należy mieć świadomość, że za montażem instalacji fotowoltaicznej nie idą tylko i wyłącznie aspekty związane z oszczędnością. Warto wiedzieć, że wszystkie osoby korzystające z paneli PV dbają o środowisko naturalne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane rozwiązanie nie emituje praktycznie żadnych niebezpiecznych substancji dla środowiska.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że produkcja energii elektrycznej dzięki panelom przez ponad 25 lat będzie odbywała się bez emisji tlenku węgla, dwutlenku węgla czy tlenku azotu. Nie można oczywiście zapomnieć o fakcie, że fotowoltaika nie będzie generowała żadnego hałasu. Rekomendowane jest skorzystanie z oferty przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w branży.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

Dodaj komentarz