Druty do lutowania są miękkie i łatwe do przecięcia kombinerkami. Pod wpływem gorącego bolca lutownicy druty te topią się na gęstą masę. Po przeniesieniu kropli ciekłego lutu na przewód przyłożony do płytki, masa zastyga, przyklejając końcówki diody z obydwu stron do podłoża.
Druty do lutowania – w jakiej postaci można kupić?
Druty lutujące można kupić jako pocięte kilkucentymetrowe odcinki oraz w zwojach nawiniętych na szpulki. Zwoje mogą mieć kilka metrów. Kupując do lutowania specjalne druty, należy zwrócić uwagę, do jakiego rodzaju lutowania są przeznaczone.
W sprzedaży są druty lutujące, które można wykorzystać wyłącznie do lutowania ręcznego albo automatycznego. Można spotkać także druty uniwersalne, które nadają się zarówno do lutowania ręcznego, jak i automatycznego.
W jakiej temperaturze odbywa się lutowanie?
Druty do lutowania mogą przechodzić w stan ciekły już w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Mogą jednak być także poddawane działaniu znacznie wyższej temperatury, dochodzącej nawet do 900 stopni Celsjusza. Rozróżnia się trzy stopnie lutowania, biorąc pod uwagę wysokość temperatury.
Pierwszy rodzaj to lutowanie miękkie i stosuje się go do lutu (drutu lutowniczego) topniejącego poniżej 450 stopni Celsjusza. Przy drugim rodzaju topienie lutu może sięgać powyżej 450 Stopni Celsjusza i nazywa się lutowaniem twardym. Natomiast ten ostatni, który rozgrzewa spoiwo lutownicze (drut) do temperatury 900 stopni Celsjusza, nosi nazwę lutowanie wysokotemperaturowe.
W jakich metodach lutowania wykorzystuje się druty lutownicze na szpulach?
Lutownicze druty nawinięte w zwojach na szpulki to idealny produkt do zastosowania go w maszynach przemysłu elektronicznego. Szpulki wkłada się do przeznaczonego miejsca w maszynie lutującej. Automatyczne urządzenie rozpuszcza odpowiednią ilość drutu i zalewa lutem żądane miejsca na płytkach elektronicznych wraz z końcówkami ułożonych na tych płytkach podzespołów (diod i in.).
W przydomowym warsztacie i małych zakładach szpulki z drutami mogą być także wykorzystywane. Druty lutownicze nawinięte na szpulkę, zachowają na stole porządek. Można je stawiać na specjalnych bolcach przytwierdzonych do stanowiska roboczego. Jeżeli blat nie ma takiej funkcji, szpulka może stać na stole luzem. Ważne, by stała pionowo, a nie leżała, aby zapobiegać jej samoistnemu sturlaniu się ze stołu na podłogę. Drut do lutowania musi być czysty, bez piasku i innych brudów.
Druty do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika