Kompensacja mocy

Kompensacja mocy biernej to proces, który pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy, co najważniejsze: poprawia trwałość sieci. Bardzo ważne jest także to, że duża ilość wytworzonej mocy biernej przekładana jest na większy rachunek za energię elektryczną.

Kompensacja mocy biernej – metody

Prąd składa się na trzy rodzaje mocy: czynną, bierną jak i pozorną. Energia może być pobierana i łączona z silnikami. Po co jest więc nam potrzebna kompensacja mocy biernej? Energia czynna i bierna powoduje, że tworzą się straty cieplne, które zmniejszają sprawność linii kablowych, jak i transformatorowych. Przez to dostawcy zarabiają: dostarczają dużo prądu, nie ponosząc przy tym niemalże żadnych strat. Moc bierna pojemnościowa pozwala zmniejszyć ten współczynnik mocy, wydłużyć żywotność kabli jak i wszystkich elementów zasilających.

Co ciekawe, zmniejsza się także składowa prądu. Dzięki temu rachunek za energię elektryczną jest o wiele mniejszy. Warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenia, które pozwolą zmniejszyć nam kwotę tych rachunków – są to m.in. baterie do kondensatorów. Wiele osób zastanawia się, czy kompensację mocy biernej opłaca się posiadać w swoim domu. Nie do końca wiadomo też, czym jest energia czynna i bierna, a cała procedura wydaje się skomplikowana.

Czy kompensacja jest opłacalna?

Okazuje się, że cała procedura jest opłacalna tylko w wypadku, gdy straty, jakie ponosimy przez prąd przekraczają 500 złotych. Moc układów należy pobierać za pomocą analizatora sieci. Jeśli nasze straty miesięczne są mniejsze, nie opłaca się zagłębiać w temat, jakim jest moc bierna pojemnościowa. Energię czynną i bierną z kolei powinniśmy kojarzyć od teraz przede wszystkim z redukcją opłat za prąd.

Mogłoby się wydawać, że aby zmniejszyć opłaty za prąd, wystarczy ograniczyć jego zużycie. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i istnieje szereg innych sposobów, na zmniejszenie kosztów zużycia prądu, o których do tej pory mogliśmy po prostu nie słyszeć. Nie oznacza to jednak, że jest za późno. Odpowiednie wgłębienie się w temat pozwoli otrzymać nam wystarczającą wiedzę na ten temat, a sama kompensacja mocy biernej przestanie wydawać nam się nad wyraz skomplikowanym procesem. Pamiętajmy jednak, że wprowadzenie takich zmian zaczyna być dla nas opłacalne tylko, jeśli nasze straty przekraczają 500 złotych.

Dodaj komentarz