Na jakie korzyści można liczyć po wdrożeniu robotów przemysłowych?

Nowoczesne roboty przemysłowe przynoszą bardzo wiele korzyści, dlatego też coraz częściej można je spotkać nie tylko na dużych, ale również na mniejszych liniach produkcyjnych. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem robotyzacji w swojej firmie.

Jakie największe zalety?

Jednym z największych atutów robotyzacji w firmie jest oczywiście zwiększenie precyzji i niezawodności. Dobrze przemyślany i prawidłowo zaprojektowany system zrobotyzowany pracuje na maksymalnych obrotach przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Z praktycznego punktu widzenia przy jego pracy pamiętać należy jedynie o systematycznym serwisowaniu i wymianie materiałów eksploatacyjnych.

Nowoczesne roboty przemysłowe mogą pochwalić się także dużą wydajnością. Roboty zaprojektowane są od a do z w taki sposób, aby bez przerwy pracowały jak najdłużej w optymalnych warunkach. Dzięki specjalnym systemom nie trzeba martwić się nawet nadzorem maszyn.

Dla wielu producentów olbrzymim atutem jest także powtarzalność. Odpowiednio zaprojektowany robot wykonywać będzie bardzo precyzyjnie nawet skomplikowane detale. Roboty mogą pracować praktycznie bez żadnych ograniczeń. Doskonale sprawdzą się one przede wszystkim w miejscach i pracach niebezpiecznych dla człowieka.

Robotyzacja a wpływ na przemysł

Roboty przemysłowe znacząco zmieniają profil zapotrzebowania na doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W dzisiejszych czasach jest duże zapotrzebowanie na inżynierów, projektantów, czy techników CNC. Automatycznie zmniejsza się również zapotrzebowanie na pracowników o zdecydowanie niższych kwalifikacjach zawodowych. Konieczność przekwalifikowania wynika w dużej mierze z ogromnego skoku technologicznego.

Robotyzacja jest szansą na rozwój wielu firm, zwłaszcza przy niedoborze pracowników na rynku pracy. Współczesna robotyzacja jest tak naprawdę poligonem doświadczalnym dla firm z branży automatyzacji i robotyzacji. Wiele firm wprowadza rewelacyjne, autorskie rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy mogą prowadzić rywalizację nawet ze swoimi największymi konkurentami. Największy postęp można zaobserwować w branży pneumatyki, elektroniki i hydrauliki siłowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz