Natynkowe lampy ewakuacyjne – jak działają?

W powszechnym mniemaniu lampa ewakuacyjna to awaryjne źródło światła, które jest wyposażone w charakterystyczny, biało-zielony piktogram. W rzeczywistości kategoria tych lamp jest znacznie szersza i obejmuje również standardowe lampy świecące.

Biała obudowa = więcej światła

Awaryjna lampa oświetleniowa to urządzenie, którego zadaniem jest podtrzymanie oświetlenia w przypadku ograniczenia dostępu do energii elektrycznej 230 V. Często w jej skład wchodzą dwa źródła światła: tradycyjne i rezerwowe. Z kolei dzięki zastosowaniu białej obudowy urządzenie emituje znacznie więcej światła.

Tego typu oświetlenie stosuje się najczęściej jako awaryjne źródło światła dla dróg ewakuacyjnych i tras komunikacyjnych. Oświetleniowe lampy ewakuacyjne są rozmieszczone tak, aby zapewnić w miarę dobre oświetlenie i to nawet w warunkach zadymienia lub zanieczyszczenia powietrza.

Wbudowany akumulator

Oświetleniowa lampa ewakuacyjna wyposażona jest w akumulator, którego pojemność jest nieco większa niż bateria zainstalowana we wskaźnikach z biało-zielonym piktogramem. Jej pojemność wynosi około 1500 mAh, co jest konieczne ze względu na zapewnienie większego rezerwuaru energii.

Co ciekawe, lampa nie musi działać wyłącznie w tym trybie pracy. Można ją również podłączyć do awaryjnej, elektrycznej instalacji przeciwpożarowej. Dzięki temu czas pracy bez dostępu do energii elektrycznej znacznie się wydłuża, co może zaważyć o czyimś bezpieczeństwie.

Trwałość wykonania

Biała lampa ewakuacyjna montowana jest w eksponowanych miejscach, dzięki czemu strumień świetlny gwarantuje jeszcze większą widoczność. Oprawa lampy wykonana jest najczęściej z bezpiecznego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, co czyni ją odporną na przypadkowe oddziaływania mechaniczne.

Awaryjne lampy przeznaczone do oświetlenia ciągów pieszych i dróg ewakuacyjnych są wykorzystywane w budynkach, metrze, na stacjach kolejowych, podziemnych parkingach i w wielu innych miejscach. Dzięki nim łatwiej opanować panikę wynikającą z braku dostępu do tradycyjnego oświetlenia.

Dodaj komentarz