Jak samodzielnie wybudować domek ogrodowy?

Każdy posiadacz ogrodu lub działki chce mieć na ich terenie altankę, czyli domek ogrodowy. Nie ma znaczenia, czy ogród znajduje się w pobliżu domu, czy jest od niego oddalony o kilkanaście kilometrów. Zawsze można schronić się w nim przed słońcem i miło spędzić czas.

Zalety domków ogrodowych drewnianych

Domki ogrodowe drewniane to bardzo dobre rozwiązanie dla zagospodarowania zielonej przestrzeni. Przede wszystkim służą do celów rekreacyjnych. Można organizować w nich spotkania z przyjaciółmi, poczytać ulubioną książkę lub oddać się zwykłemu leniuchowaniu.

To także dogodne miejsce do przechowywania narzędzi i środków potrzebnych do pielęgnacji ogrodu, nie trzeba za każdym razem biegać do domu lub garażu.

Zbuduj sam – nie bój się wyzwania

Gotowe domki ogrodowe drewniane nie są tanie i wiele osób wstrzymuje się przed ich budową ze względu na koszty. Tymczasem większość producentów oferuje domki ogrodowe do samodzielnego montażu. Koszty są wtedy znacznie niższe, ale postawienie domku wymaga zaangażowania i wkładu własnej pracy. Trzeba także pamiętać, by jego powierzchnia nie przekroczyła 35 m2.

Podstawową sprawą jest wybranie odpowiedniego miejsca, które powinno być równe. Domek musi być odpowiednio umocowany, czyli posadowiony na fundamentach lub zakotwiczony na stopach fundamentowych.

Domek ogrodowy drewniany do samodzielnego montażu dostarczany jest w paczkach wraz z instrukcją montażu. Wystarczy 1, 2 dni, by był gotowy. Oczywiście trzeba mieć odpowiednie narzędzia, przede wszystkim wkrętarkę, poziomicę i drugą osobę do pomocy.

Konserwacja domku drewnianego

Drewno jest materiałem naturalnym, niezwykle przyjaznym dla człowieka. Domy drewniane wytwarzają mikroklimat pozytywnie wpływający na zdrowie fizyczne i nastrój.Drewno jest jednak wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci. Kupując domek ogrodowy trzeba zwrócić uwagą na jakość drewna, z którego jest wykonany. Drewno powinno być zaimpregnowane ciśnieniowo i zabezpieczone preparatami chemicznymi przed szkodnikami. Co kilka lat wymaga wykonania kolejnej konserwacji.

Ogrodowe domki drewniane to bardzo dobre uzupełnienie małej architektury ogrodowej, która decyduje o jego ostatecznej aranżacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Dodaj komentarz