Na czym polega specyfika nadruku sublimacyjnego na tkaninach?

Moda na koszulki z nadrukiem sprawia, że wiele firm uczyniło z nich główny produkt oferowany klientom. Współcześni odbiorcy są jednak znacznie bardziej wymagający niż ci, z którymi mieliśmy do czynienia przed kilku laty. Poszukują jedynie takich koszulek, dla których charakterystyczny jest druk wysokiej jakości, stawiają też na bogactwo detali. Nic więc dziwnego, że nieustannie poszukuje się nowych technologii pozwalających na spełnianie ich oczekiwań. Jedną z najpopularniejszych jest druk sublimacyjny, warto więc poznać lepiej możliwości, jakie otwiera przed nami.

Jak powstają nadruki sublimacyjne?

Druk sublimacyjny na tkaninach jest odmianą druku cyfrowego. Jego znakiem rozpoznawczym jest to, że pozwala na wtłaczanie oczekiwanego przez nas wzoru bezpośrednio w strukturę materiału. To właśnie dlatego o nadrukach sublimacyjnych mówi się, że są wyjątkowo trwałe. Ich jakość nie obniża się wraz z kolejnym praniem, a do tego obraz nie łamie się nawet, jeśli pokrywa duży obszar koszulki. Wiele osób zachwyca się drukiem sublimacyjnym także dlatego, że nie wyczuwa się go w dotyku. Osoba, która nie ma pojęcia o tej technologii często odnosi wrażenie, że ma do czynienia z integralną częścią tkaniny, a nie z obrazem, który został naniesiony na nią.

Praktyczne zastosowanie druku sublimacyjnego

Choć Nadruki sublimacyjne pojawiają się na różnych tkaninach, nie ma wątpliwości, co do tego, że to właśnie druk sublimacyjny na tkaninach jest tym, który cieszy się największą popularnością. Teoretycznie, można go wykonać na każdym materiale, zaleca się jednak stosowanie przede wszystkim jasnych materiałów, najlepiej wykonanych z poliestrów. Owszem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wykonanie nadruku sublimacyjnego także na ciemniejszych tkaninach. Należy jednak liczyć się z tym, że pojawią się w tym momencie pewne ograniczenia. Technologia sublimacji ma wiele zalet, nie radzi sobie jednak najlepiej z odwzorowywaniem jaśniejszych kolorów. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że jest to technologia, która nie sprzyja eksperymentowaniu. Przeciwnie, często zwraca się uwagę na to, że pozwala na łączenie różnych kolorów tła i różnych barw nadruku. Oryginalne efekty wielu osobom przypadają do gustu znacznie bardziej niż klasyczne rozwiązania. Druk sublimacyjny nie musi być też wykonywany wyłącznie na tkaninach z tworzyw sztucznych. Metoda sublimacji znajduje zastosowanie również w tkaninach mieszanych.

Dodaj komentarz