Beton jest najbardziej twardym materiałem, jaki znany jest budownictwu. Nic więc dziwnego, że wykonanie w nim nawet niewielkich otworów czy też cięcia wiąże się ze sporą pracą oraz użyciem specjalistycznego sprzętu. Najbardziej popularnymi zabiegami związanymi właśnie z ingerencją w beton jest wiercenie oraz cięcie go.
Czym jest wiercenie w betonie?
Wiercenia w betonie nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to zabieg, który stosuje się przy wywiercaniu otworów na przykład w ścianach, chcąc powiesić obraz. Do tego często stosuje się po prostu młot pneumatyczny. Jego ogromną zaletą jest to, że samodzielnie potrafi dobrać sobie siłę nacisku, przez co osoba wiercąca nie ma zbyt dużego zadania. Często spotyka się również udar mechaniczny, jednak też wymaga od człowieka dociskania do ściany. To z kolei przy betonie może okazać się bardzo problematyczne.
Wiercenie w betonie jest także stosowane na nieco bardziej profesjonalnej płaszczyźnie. Można wiercić na przykład na placach budowy, gdzie stosowany sprzęt wyróżnia się o wiele większymi gabarytami oraz znacznie większą wytrzymałością. Są to między innymi wiertnice oraz napędy. Niektóre z tych urządzeń posiadają elektroniczną regulację prędkości obrotowej, a także różnorodną siłę docisku. To z kolei sprawia, że wiertła znacznie bardziej skutecznie działają oraz wolniej zużywają się. W betonie więc potrafią zdziałać przysłowiowe cuda. To jest zaś niezwykle ważne, ponieważ często wiercenie w betonie wiąże się z tworzeniem otworów o średnicy nawet do jednego metra.
Sprzęt niezbędny w trakcie cięcia betonu
Cięcie betonu to kolejny zabieg, który wymaga odpowiedniej siły, wiedzy oraz – co najważniejsze – sprzętu. Do tejże usługi stosuje się technikę diamentową, która stosuje piłę z ostrzami pokrytymi diamentowym pyłem. Jest ona najbardziej popularna w budownictwie, jednak jej wadą są stosunkowo duże koszty. Mimo to, diament doskonale radzi sobie z betonem i umożliwia bezproblemowe cięcie go. Wspomniana pita pozwala skutecznie ciąć w betonie,. Do jej zalet zalicza się między innymi minimalne wstrząsy, niewielki hałas oraz wręcz niezauważalne drgania.
Aby z kolei zminimalizować ilość pyłu, stosuje się cięcie bezpyłowe. Otóż, oznacza to, że stosuje się specjalne odkurzacze przemysłowe, które pochłaniają pył, a tym samym znacząco minimalizują ich ilość.